Sıkça Sorulan Sorular Kütüphaneler


 

Kütüphaneler hangi gün ve saatlerde açıktır?

Üsküdar Üniversitesi Kütüphaneleri pandemi süresince resmi bayramlar hariç hafta içi 08:30 – 17:30 saatleri arasında açık bulunmaktadır.

 

Kütüphaneden kimler yararlanabilir?

Kurumumuzun akademik, idari personeli ve üniversitemiz öğrencileri kütüphane kaynaklarını kullanabilir, üye olmak koşulu ile ödünç yayın alabilir. Mezunlarımız, kütüphane kaynaklarını kullanabilir, ödünç yayın alamazlar. Üniversitelerarası işbirliğinin gereği olarak üniversite kütüphanesi diğer üniversitelerin öğretim elemanlarına açıktır. Herhangi bir kurumda öğrenci - akademisyen olmayan dış kullanıcılar, rektörlük onayı ile kurum kütüphanelerini kullanabilirler. Kurumun yürütücüsü olduğu projelerde tüm katılımcılar kurum kütüphanelerini kullanabilirler. Mezun öğrencilerin, rektörlük onaylı dış kullanıcıların ve diğer üniversitelerin öğretim elemanlarının kütüphane kullanımları yalnızca sınav dönemleri dışında uygundur.

 

Kütüphane kullanıcı hesabıma nasıl erişirim ve hangi işlemleri yapabilirim?

Kütüphane web sitesinde yer alan https://books.uskudar.edu.tr/yordambt/yordam.php adresinden oturum açarak üye kodu öğrenci numarası ve şifrenizle hesabınıza erişebilirsiniz. Şifrenizi, adam ikonuna tıklayarak şifremi unuttum/ şifre almadım butonu aracılığı ile alabilirsiniz. Şifrenizi daha sonra hesap ayarlarınızdan değiştirebilirsiniz. Kütüphane kullanıcı hesabınızda ödünç aldığınız, iade ettiğiniz, ayırtma yaptığınız tüm bilgilerinize erişebilir, ödünç aldığınız kaynaklar için süre uzatma işlemi yapabilirsiniz.

 

Kütüphane içerisinde kütüphane kataloğunu tarayabileceğim bilgisayarlar mevcut mu?

Kütüphanelerimizde ve e-kütüphanelerde tarama yapabilmeniz için bilgisayarlar bulunmaktadır.

 

Kütüphane kataloğunda nasıl katalog taraması yapabilirim?

Katalog üzerinden tarama yapmak için aradığınız bilgi kaynağının eser adı, yazar adı, konu başlıkları, ISBN/ISSN vb. herhangi bir anahtar kelimesiyle arama yapabilirsiniz.

 

Kütüphane işlemleri için mobil uygulama mevcut mu?

Kütüphane işlemlerinizi Cep Kütüphanem adlı uygulamadan gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamayı Google Play ve App Store’den indirebilirsiniz. Bu uygulama ile farklı kütüphane kataloglarına da erişebilirsiniz.

 

Aradığım kitabı rafta bulamazsam ne yapmalıyım?

Öncelikle kütüphane kataloğu üzerinden kaynağın cilt/kopya bilgilerine bakılarak başka bir kullanıcı tarafından ödünç alınmadığından emin olunmalıdır. Eğer materyal başkası tarafından ödünç alınmadığı halde rafta bulunamıyorsa ilgili bölümün kütüphanecisine başvurulur.

 

Kütüphanede ödünç, iade ve uzatma işlemlerini kendim gerçekleştirebileceğim bir sistem mevcut mu?

Kütüphanemizde kitap ödünç alabileceğiniz, ödünç aldığınız yayınları iade edebileceğiniz ya da sürelerini uzatabileceğiniz self-check makineleri (otomatik ödünç/iade makinesi)  mevcuttur.

 

Aradığım kitap ödünç alınmış, kimin aldığını öğrenebilir miyim?

Kütüphane ödünç bilgilerini kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşmamaktadır.

 

Ayırtma İşlemini Nasıl Yapabilirim?

https://books.uskudar.edu.tr/yordambt/yordam.php  adresinden üye kodu ve şifre yazılarak oturum açılır.

Oturumu açtıktan sonra katalogdan istediğimiz eseri yazar adından veya eser adından tarama yaparak tespit edip eserin üzerine tıkladığımızda sağ tarafta eserle ilgili detaylı bilgiler çıkacaktır.

Bu sayfada sağ en altta yer alan işaretler içinden Ayırt butonu tıklanarak ayırtma işlemi yapılır.

 

Ödünç aldığım kütüphane materyalini bir başkası iade edebilir mi?

Bir başkası adınıza iade işleminizi yapabilir. Bu durumlarda sorumluluk, kitabı ödünç almış olan kişidedir.

 

Ödünç aldığım kaynakların süresini kütüphaneye gelmeden uzatabilir miyim?

Bu işlem için kütüphaneye gelmeniz ya da ilgili kaynakları kütüphaneye getirmeniz gerekmez. Kütüphane web sayfasındaki https://books.uskudar.edu.tr/yordambt/yordam.php üye girişi yaparak uzatma ve ayırtma işlemlerini yapabilirsiniz. Bir kaynak için bir kez uzatma yapabilirsiniz. Üzerinizde iadesi gecikmiş bir kaynak varsa ya da uzatma işlemi yapmak istediğiniz kaynak bir başka kullanıcı tarafından ayırtılmış ise sistem uzatma işlemine izin vermeyecektir.

 

Ödünç alınan bilgi kaynağının kaybolması ya da zarar görmesi durumunda ne yapmalıyım?

Ödünç aldığınız bir kitabı kaybederseniz ya da kullanılamayacak şekilde zarar görürse öncelikle kitabın birebir aynısının sağlanması gerekir.

 

Kullandığım yayınları raftaki yerine koymalı mıyım?

Kullandığınız yayınları rafa koymamalı masada bırakmalısınız. Görevliler yayınları olması gereken yere koyacaktır.

 

Kütüphaneden aldığım kitabın, ödünç alma süresi kaç gündür?

Akademik personel 180 gün süreyle 15 kitap, İdari personel 15 gün süreyle 5 kitap, Lisansüstü öğrencileri (yüksek lisans, doktora) 15 gün süreyle 5 kitap, Lisans öğrencileri 15 gün süreyle 5 kitap ödünç alabilirler.

 

Grup çalışma odalarından nasıl yararlanabilirim?

Kütüphanemizde bulunan grup çalışma odalarımızı en az 4 kişi olmak koşulu ile öğrenci kimlikleriniz karşılığı 2 saatlik sürelerle kullanabilirsiniz. Odalara başka kullanıcılar tarafından talep gelmezse 2 saatlik süreyi görevliye bildirerek uzatabilirsiniz.

 

Kütüphanedeki her türlü kaynağı ödünç almam mümkün mü?

Referans kaynakları, ansiklopediler gibi danışma kaynakları ile tezler, projeler ve süreli yayınlar sadece kütüphane içi kullanımına açık olup hiçbir şekilde ödünç verilemezler.

 

Kütüphanede fotokopi, çıktı ve benzeri hizmetler var mı?

Kütüphane üst katında, kütüphaneden bağımsız olarak fotokopi ve çıktı hizmeti üniversitemizce mevcuttur.

 

Kitaplar raflara neye göre yerleştiriliyor?

Kütüphanemizde LC Sınıflama Sistemi kullanılmaktadır. Kitaplar raflarda konularına göre dizilmişlerdir.

 

Yer numarası nedir?
Yer numarası; kitaba konusuna göre verilen numaradır. Bu sistem sayesinde, aynı konudaki kitaplar rafta bir arada bulunur ve böylece okuyucular ilgilendikleri konudaki bütün kitapları bir arada görebilirler.

 

Kütüphanede internet erişimi sağlayabileceğim bir yer var mı?
Kütüphanemizde bulunan e-kütüphane salonunda internet erişimli bilgisayarlar bulunmaktadır. Bu bilgisayarlardan öğrencilerimiz kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaparak faydalanabilirler.

 

Kütüphanenin kullanıcılara yönelik eğitim programları mevcut mu ?

Kütüphanemiz kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler düzenlemektedir. Ayrıca her eğitim-öğretim yılı başında yeni başlayan öğrencilere yönelik olarak kütüphane kullanıcı eğitimi verilmektedir.

https://kutuphane.uskudar.edu.tr/tr/sayfa/70/oryantasyon-talep-formu üzerinden oryantasyon talep formu oluşturabilirsiniz.

 

Kütüphanede unuttuğum eşyalar hakkında nereden bilgi alabilirim ?

Unuttuğunuz eşyaları Ödünç Verme Bankosuna ve binada bulunan güvenlik odasına sorabilirsiniz.

Kütüphanede kaybolan ya da unutulan eşyaların sorumluluğu kullanıcıya aittir. Konuya ilişkin olarak kütüphane güvenlik kameralarına bakılması talep edilemez. Güvenlik kameralarının genel amacı kütüphanenin iç güvenliğini (koleksiyon, donanım vb.) kontrol etmektir.

 

Süreli yayınlara nasıl erişebilirim ?

Koleksiyonumuzda yer alan basılı süreli yayınlara kütüphanenin süreli yayınlar bölümünden erişebilirsiniz.

 

Süreli yayınları ödünç alabilir miyim ?

Süreli yayınlar ödünç verilmemekte olup fotokopi çektirilebilirsiniz.

 

Tezlere ve projelere nasıl erişebilirim ?

Kütüphanemiz koleksiyonunda yer alan basılı tezler ve projelere Çarşı Yerleşke kütüphanesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Açık Erişim sistemimizin http://earsiv.uskudar.edu.tr/ adresinden Üsküdar Üniversitesi bünyesinde üretilen makale, tez gibi tüm akademik kaynaklara erişim sağlayabilirsiniz.

             Elektronik kaynakları nasıl kullanabilirim?

             Veritabanlarına kampüs dışından erişebilir miyim?

 

Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla nasıl kitap getirtebilirim?

Kütüphanelerarası Ödünç Verme Hizmetinden kurumumuz öğrencileri, idari ve akademik personel faydalanabilmektedir. Makale ve kitap isteklerinde, istenilen yayının bilgileri açık şekilde belirtilip sinan.eker@uskudar.edu.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.

 

Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla aldığım kitapların süresini uzatabilir miyim?

Kitaplar bir başka okuyucu tarafından ayırtılmamışsa, uzatma istediğiniz takdirde Kütüphanelerarası İşbirliği Takip Sistemi üzerinden 30 gün süre ile 1 kez uzatma hakkınız bulunmaktadır.

 

Erişime açık olmayan bir tezi belge sağlama sistemi ile getirtebilir miyim?

Akademik personelin TÜBESS üzerinden istenilebilen yüksek lisans ve doktora tezlerini, ilgili tezin bilfgileri açık bir şekilde yazılarak sinan.eker@uskudar.edu.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. Bir kişinin haftada en fazla 2 adet tez istek talebi değerlendirmeye alınır. TÜBESS katılım protokolünün 6.3.5. maddesi gereğince istekte bulunan kişiye tezin sadece basılı formatı teslim edilecektir. (Tam metin erişime açık olan tezler için istekte bulunulmaz).

 

 

Sevgili Kütüphane Kullanıcıları,

(Instagram: uukutuphane, Twitter: uukutuphane)


Dear Library Users,

(Instagram: uukutuphane, Twitter: uukutuphane)