ABONE VERİ TABANLARI Kütüphaneler


Academic Journals All

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.

 

Akademik Bilgi ve Eğitim Sistemi (AKBES)

Akbes veri tabanı katılımcılar için her alana özgü akademik eğitimler, mesleki gelişim ve eğitmen eğitimleri içeren ve birçok eğitimde Türkçe - İngilizce dil seçeneği sunan bir veri tabanıdır.

Kayıt oluşturma broşürü için tıklayınız.

İçerik bilgisi için tıklayınız.

* Girişler kurum maili ile platformdan üyelik oluşturarak sağlanmaktadır.

 

Akademik Gelişim Veri Tabanı (Akagev)

AKAGEV; Üniversite öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının eğitim ihtiyaçlarını online ve interaktif bir ortamda sağlayan eğitim platformudur.

AKAGEV veri tabanında NetCad, ArcGIS gibi coğrafi bilgi sistemleri ile ilgili eğitimler; Python, Veri Tabanı Yönetimi, C/C++ Programlama Dili, MATLAB ve SQL gibi yazılım dilleri, program geliştirme ile ilgili eğitimler; Kaligrafi, 3DsMax, Coreldraw, Solidworks ANSYS Workbench, Revit gibi çizim, illüstrasyon ile ilgili eğitimler; Müzakere Teknikleri, Mali Tablolar Analizi, Arapça ve Hintçe gibi iş, pazarlama, finans ve dil ile ilgili eğitimler başta olmak üzere akademik gelişim ile ilgili onlarca online eğitim bulunmaktadır.

 

Annual Reviews

İçerdiği dergilerin kapsamında yaşam bilimlerinden, biyomedikal bilimlerinden, fen bilimlerinden, tarım bilimlerinden, sosyal bilimlerden ve ekonomiden 51 konu yer almaktadır. Her bir Annual Reviews'da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. 

 

APA PsycTherapy® 

American Psychological Association (APA) tarafından üretilen APA PsycTherapy® veri tabanı, psikoloji ve psikolojik danışmanlık eğitimini desteklemeye yönelik terapi gösterimleri içeren eşsiz bir video koleksiyonu sunmaktadır ve lisansüstü klinik psikoloji ve psikolojik danışmanlık programları için vazgeçilmez bir kaynaktır.

APA PsycTherapy hekimleredanışmanlara ve stajyerlere psikoterapi videolarını izleme fırsatı sunmaktadır ve terapi seansları sırasında karşılaşılan genel engelleri gösteren kanıtlanmış yöntemler içermektedir. Veri tabanı içerisinde ayrıca, videolara karşılık gelen transkriptler de bulunmaktadır.

Bu eşsiz video koleksiyonu, 140’tan fazla tanınmış terapist ve bağımlılık kaygısı, fobiler, ilişki sorunları ve depresyon gibi 240'tan fazla psikoterapi konusu içermektedir. Bu konular, entegre davranışsal sağlık bakımı, bilişsel davranışçı terapi ve kabul ve kararlılık terapisi gibi çeşitli terapi yöntemleriyle ele alınmaktadır. Veri tabanı en yeni psikoterapi tekniklerini kullanan ve son 10 yılda kaydedilmiş 900'den fazla terapi gösterimine erişim sunmaktadır.

Erişim İçin Tıklayınız: https://login.proxy.uskudar.edu.tr/login?url=https://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=ldpsy&bquery=FT+Y

İlgili bağlantıda içerikteki tüm videolar yer almaktadır. Spesifik bir tarama yapmak için “Advanced Search” seçeneğini tıklayarak, AND işleçi ile anahtar kelime ekleyip sonuçları daraltabilirsiniz.

 

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (Ayeum)

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur. Yüksek lisans, doktora öğrencilerine, doktora sonrası araştırmacılara, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.

AYEUM, Online Bilimsel Araştırma Yöntemleri Eğitimleri kapsamında Nvivo, SPSS, EndNote, Maxquda, Karma Yöntem Eğitimleri, CMA, Meta Analizi, Nitel Araştırma Yöntemleri, Sağlık Bilimleri için Vaka Temelli İstatistik başta olmak üzere bilimsel araştırma yöntemleriyle ilgili videoları içerir.

 

Brill Encyclopaedia of Islam Online

Encyclopaedia of Islam Online (EI Online) 2. baskı (“EI2”) ve 3. baskıların (“EI3”) yayınlanan tüm sayılarını içermektedir. EI Online arama motoru her iki baskıdan en popüler ve en güncel sonuçları otomatik olarak taramaktadır. EI2 (1955-2005) ve EI3. (2007-) baskılara ait tüm materyallere erişim imkanı vardır. - Yüzlerce bilim adamı tarafından girilmiş 11,000'in üzerinde kayıt yer almaktadır. Encyclopaedia of Islam Online’a her 3 ayda bir 125-150 makale eklenmektedir. Bu da yıllık 800,000 kelimeye denk gelmektedir. Ayrıca 90 adet harita içeren Tarihi İslam Atlasını  (Historical Atlas of Islam) da kapsamaktadır.  Erişim adresleri:

Ayrıca Encyclopaedia Iranica Online ve Storey Online bölümlerine de açık erişim ile erişilebilir.

 

Britannica Academic Edition

Britannica Academic Edition, tüm dersler ve konular ile alakalı geniş ve derinlemesine bilgiye erişebileceğiniz, yüz binlerce tam metin makale ve birincil kaynaktan oluşan bir veri tabanıdır. Veri tabanı içerisinde 85.000'den fazla makale, 800.000 üzerinde süreli yayın tam metni, 50.000 üzerinde resim, 2.000'den fazla video, 10.000'i aşkın e-kitap ve ana kaynak bulunmaktadır. Ayrıca Biyografi bölümü, Dünya Atlası ve "Timeline" portalın sundukları arasındadır. Tek bir arama ile güncel kaynaklara, görsel işitsel materyallere ulaşabilirsiniz.

Tanıtım videosu : https://www.youtube.com/watch?v=IubNMbz_Ddg

 

The Cochrane Library

Cochrane Library Veritabanı Kanıta dayalı Tıp veri tabanıdır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslararası araştırmaları bir araya getirir. 130 ülkeden alanında lider ve saygıdeğer 37.000 araştırmacının klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmelerini içeren Cochrane Library’de 1.5 milyondan fazla deneyler (trials) veri kaydı, 9000’den fazla Cochrane sistematik incelemesi ,2.400’ten fazla Protokol, 120’den Cochrane Editoryal bilgiler, 26 özel konu koleksiyonu, 200.000’den fazla Epistemonikos Sistematik İncelemesi, 1900’den fazla Clinical Answers- Klinik soru ve cevap bulunmaktadır.

 

EBSCOHOST

Bu kapsamlı koleksiyon, bir üniversitenin araştırma yaptığı tüm konularda on binlerce dergiyi, özetleri ile birlikte indekslemekle kalmaz; 20.100’den fazla dergiye tam metin erişim imkanı sunar. Ayrıca, e-Kitaplar, konferans bildirileri, SWOT analizleri ve raporlar gibi birçok farklı tam metin doküman içerir. Özenle oluşturulan bu koleksiyondaki yayınlar; dünyanın en önemli yayıncılarından derlenmiş, alan indeksleri ve atıf indekslerine girebilmiş dergilerden oluşmaktadır.

 

EBSCO eBook Super Collection

Kullanıcı sınırı bulundurmadan 650.000’den fazla e-kitaba erişim sağlayan EBSCO eBook Super Collection hem sayı hem de içerik bakımından son derece kapsamlı bir disiplinlerarası tam metin e-kitap veri tabanıdır. EBSCO eBook Super Collection’ın sunduğu kapsamlı içerik, araştırmacıların ihtiyaçlarına en uygun kaynaklara en hızlı şekilde erişmelerini sağlamaktadır. Kullanıcı dostu ara yüzü ve kullanımı kolay yönetim araçları ile akademik kütüphaneler için vazgeçilmez bir kaynak olan koleksiyon, içerdiği tüm e-kitapları sınırsız kullanıcı erişimi ile sunmaktadır ve yeni kitaplar ek ücret ödenmeden koleksiyona düzenli olarak eklenmektedir.

İçeriğinde;

 

ELSEVIER ClinicalKey

Elsevier yayınevine ait ClinicalKey aranılan klinik bilginin bulunmasını ve uygulanmasını kolaylaştırarak klinik kararları destekleyen bir klinik arama motorudur.Clinical Key veritabanı içinde 37 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır.

Ayrıca Elsevier tıbbi ve cerrahi dergileri (700+), Elsevier tıbbi ve cerrahi referans kitapları (1000'e yakın), medikal ve cerrahi Clinics of North America dergileri, Clinical Overviews-klinik monografları (1200+) ,Elsevier Procedures Consult videoları (300+), ilaç monografları (2.500+), Medline içeriği - Tamamı indekslenmiş Medline özetleri, uygulama Rehberleri - 7.600+ uygulama rehberi, hasta eğitimi materyalleri - 15.000+ hasta eğitim materyali, Multimedya - 70.000+ medikal ve cerrahi video ve 5 milyona yakın resim, tablo ve grafik içeriği ClinicalKey veri tabanı içersinde yer almaktadır.

 

ELSEVIER ScienceDirect

Çok disiplinli bir veri tabanı olup, 2069 elektronik dergiye tam metin erişim hakkı bulunmaktadır.

 

ELSEVIER ScienceDirect Ebooks

Çok disiplinli bir veri tabanı olup, 35.459 eKitaba tam metin erişim hakkı bulunmaktadır.

Kurum dışı erişim adresi;

https://login.proxy.uskudar.edu.tr/login?url=https://www.sciencedirect.com/browse/journals-and-books

Kurum içi erişim adresi;

https://www.sciencedirect.com/browse/journals-and-books

 

Emerald Insight

Emerald Premier koleksiyonunda muhasebe, finans, ekonomi, işletme, yönetim, strateji, eğitim, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, sağlık ve sosyal bakım,  bilgi yönetimi, pazarlama, operasyonlar, lojistik ve kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, turizm, mühendislik, kütüphanecilik konularında toplam 309 elektronik dergi, 1650 ekitap ve 1500 vaka çalışması sunar. Konu alanları ağırlıklı olarak yönetim bilimleridir.

 

İdealOnline Tıp-Sağlık Bilimleri Koleksiyonu

İdeolonline Tıp-Sağlık Bilimleri veri tabanı içeriğinde 600 ve üzeri Türkçe Tıp kitabını bünyesinde barındırır. Ayrıca ''İdealonline'' , Popüler-Akademik, Süreli Yayın, Tıp ve Din Bilimleri alan kitapları, Sempozyum & Kongre Bildirileri ve diğer bilgi kaynaklarını bir platformda toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

Kitap listesi için tıklayınız.

 

intihal.net

Tez, ödev, makale, proje gibi akademik yayınların benzerlik tespit raporu için kullanılan ve Türkiye'de üretilmiş olan Akademik İntihal-intihal.net veri tabanına EKUAL kapsamında abonelik sağlanmıştır.

Akademik İntihal-intihal.net, akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır.

Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır.

intihal.net ile çalışmanızın özgünlük testini 3 adımda gerçekleştirebilirsiniz.

Doküman tipi ya da doküman sayısı bakımından hiçbir sınırlandırma olmadan sistemden faydalanabilirsiniz.

intihal.net, sınıf mantığı - klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen, hesabında öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilir.

Öğrencilerin ödev yüklemesi için, oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir.

Kullanım klavuzu için tıklayınız.

 

iThenticate

iThenticate'in veri havuzunda akademik veritabanları, en çok alıntı yapılan dergi içerikleri, mevcut ve arşivlenmiş 70+ milyar web sayfası mevcuttur.

Akademik çalışmalardaki (öğrenci ödevleri hariç) intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate programı, lisans anlaşması gereğince öğrenci ödevleri ve tezler için kullanılmamalıdır. Lisans anlaşması koşullarına göre Dr. ve üstü ünvana sahip kişilere hesap açılmaktadır.

Kullanım klavuzu için tıklayınız.

 

IEEE ( Institute of Electrical and Electronics Engineers)

Elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojisi, bilgisayar, biomedikal mühendisligi, fizik vb. konularda 3 Milyondan fazla tam metin erişim vermektedir.

Kaynaklar PDF ve HTML formatında taranabilir. 7.000' den fazlası Türk olan 1.4 Milyon yazar mevcuttur.

528 dergi, 28.302 bildiri, 4.184 standart, 300' den fazla eğitim kursu ve her ay eklenen 25.000 doküman ve INSPEC abstract ve atıf bibliyografyalarını içerir. 

 

JoVE

 Makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakemli video veri tabanı JoVE, bilim videoları üreticisi ve sağlayıcısıdır. Dünya çapında binlerce üniversite, kolej, hastane ve biyofarmasötik şirketlerindeki milyonlarca bilim adamı, eğitimci ve öğrenci; araştırma, öğretim ve öğrenim için JoVE'yi kullanmaktadır.

Dünyanın en iyi bilim kurumlarında çekilen JoVE videoları, yeni araştırma yöntemlerinin ve teknolojilerinin verimli bir şekilde öğrenilmesini ve çoğaltılmasını sağlayan en son deneylerin karmaşık ayrıntılarını hayata geçirmektedir.

Her yıl 1000'lerce yeni video üreten JoVE, akademi ve sektördeki bilim adamları için sahip olunması gereken bir kaynaktır. Jove veri tabanı bünyesinde 14.000'den fazla video makale bulunmaktadır.

Tüm makaleleri PubMed/MEDLINE, SciFinder, Scopus tarafından indekslenmektedir.

 

JSTOR
 
75 disiplinde 12 milyondan fazla akademik dergi makalesine, kitabına ve birincil kaynağına erişim sağlamaktadır.
Veri tabanı kapsamında multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3.938 dergiye ve 2.154 rapora erişim sağlanabilmektedir. 
 

Lehçediz

LEHÇEDİZ Sözlüğü, Türk Edebiyatının tüm tarihsel ve çağdaş metinleri; Türk Dünyası Edebiyatlarının önemli metinleri üzerinde veriler sunan kapsamlı bir sözlük veri tabanıdır.

İçerisinde yer alan tüm metinlerin her bir sözcük ve sözcük grupları ayrı ayrı anlamlandırılmış ve gruplandırılmıştır.

Kullanım kılavuzu için tıklayınız.

 

Mendeley

Mendeley, araştırmanızı düzenlemenize, çevrimiçi olarak başkalarıyla işbirliği yapmanıza ve en son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilecek bir referans yöneticisi ve akademik sosyal ağdır. 5GB kişisel depolama alanı, Sınırsız kapalı grup kurma özelliği, gruplarda 25 kişiye kadar üyelik yapılabilmektedir.    

https://www.mendeley.com/autoupdates/installer/Windows-x86/stable-incoming

 

Military Big Data veri tabanı

Military Big Data; kara, deniz ve hava platformlarına yönelik yüksek hacimli ve çeşitli bilgiyi, ülke detaylarıyla birlikte en üst seviye doğruluk ve süratle kullanıcısına ulaştırarak; harekât, teşhis, tanımlama, iş geliştirme, uluslararası ticaret, eğitim, araştırma ve karar verme süreçlerinin tamamında katma değer yaratmayı hedeflemektedir.

Düzenli güncellemeler ve kullanıcı-sunucu iletişimini en yüksek düzeyde tutan güvenli algoritmasıyla Military Big Data, yaşayan ve sürekli genişleyen bir sistemdir.

Detaylı bilgi ve sıkça sorular için tıklayınız.

Kullanım klavuzu için tıklayınız.

İçerik bilgileri için tıklayınız.

 

Nature Dergisi

 

1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır.

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. 

 

OVID-LWW

Tüm akademik ve hastane kütüphaneleri için vazgeçilmez nitelikte olan ve sadece Ovid kapsamında yer alan LWW Total Access Dergi Koleksiyonu; yüksek kaliteli tam metin tıbbi kaynaklarla dolu, birçok uzmanlık alanı içeren tıbbi bilgilere hızlı ve kolay erişim sağlamaktadır. Koleksiyon, her kütüphanede bulunması gereken klinik dergileri içermenin yanı sıra uzmanlık alanlarına özel konu başlıklarıyla daha spesifik dergiler de içermektedir. Dünyanın önde gelen tıp uzmanlarından oluşan editör kurullarının, Ovid LWW içerik kalitesine ve güncelliğine odaklanması, bu koleksiyonun önemini daha da arttırmaktadır. Koleksiyon, tıp alanında şu anda sahip olduğunuz elektronik dergi kaynaklarını genişletmenin basit ve ekonomik olarak etkin bir yoludur.

 

Oxford Reference Premium

Oxford Reference Premium, 25 farklı konu alanını kapsayan ve Oxford University Press'in Sözlükler, Rehberler ve Ansiklopediler genelinde 2 milyon sayısallaştırılmış veriyi bir araya getiren çevrimiçi referans veri tabanıdır. İlgili kaynak içerisinde aşağıdaki İslam ile ilgili başlıklara ve başka birçok disiplinle ile ilgili kısa ve ansiklopedik girişlere erişebilirsiniz.

 

Palgrave Macmillan Dergileri

Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.

 

 

PressReader

155 ülkeden 65 dilde, 7,500’in üzerinde günlük gazete ve dergisiye eşzamanlı ulaşabileceğiniz PressReader'a mobil Cihazınız (telefon ve tablet) üzerinden kurum dışından da erişim sağlayabilirsiniz. Mobil cihazınıza “PressReader” uygulamasını indirdikten sonra, kurum ağı üzerinden oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile kurum ağı dışından 7 gün boyunca erişim sağlayabilirsiniz. İlgilendiğiniz yayınları indirip offline okuyabilirsiniz.

 

PressReader - Önemli Özellikler

Kolay kullanım kılavuzu için tıklayınız.
Video kullanım kılavuzu için tıklayınız.
İçerik listesi için tıklayınız.
 
 

ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text

İçerdiği 5 milyondan fazla tez ile , ProQuest Dissertations & Theses Global  dünyanın en kapsamlı tez koleksiyonudur.

ProQuest Dissertations & Theses Global iLibrary of Conress'in resmi tez arşividir ve tüm dünyadan 3.000'den fazla kurum ile işbirliği yapmaktadır. Her yıl veritabanına 130.000 yeni tez eklenmektedir.

ProQuest Dissertations & Theses Global  haftalık olarak güncellenmektedir.

 

ProQuest Ebook Central

Ebook Central Open Access Collection, Springer Nature B.V., Walter de Gruyter GmbH, Bloomsbury Academic, Amsterdam University Press, Open Book Publishers ve Amsterdam University Press’in de aralarında olduğu birçok yayıncıdan binlerce kitap içermektedir.

Güncel içerik sayısı şu anda 11.878 elektronik kitaptır ve içerik sürekli olarak artmaktadır.

Ebook Open Access Collection, Tıp/Sağlık, Mühendislik, İşletme/Ekonomi, Sanat/Mimarlık ve daha birçok konu başlığında elektronik kitap içermektedir.​

 

Sayısal Kitap

SAYISAL KiTAP: Türkçe Dijital Kütüphane- Türkçe e-Kitap, e-Dergi ve Sesli Kitap Platformu İçeriğinde; Atatürk'ün Bütün Eserleri koleksiyonu, Abaküs, Alef, Alis, Ankara Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat, Beyoğlu Kitabevi, Bilgi Yayınevi, Bilim ve Gelecek, Bulut, Ceres, Edebi Şeyler, Edisyon Kitap, Ege, Evrensel, Galeri Nev, Gerlach Press, Gita, Günışığı, Homer, İş Bankası, Kafe Kültür, Kaynak, Kelime, Kırmızı Kedi, KodLab, Literatür, Lena and Mama, Logos, Maya,  Mylos Yayın, Nika, Nesin Yayınevi, N.Erbakan Üniv., Notos, Optimist, Öteki, Ötüken, Pusula, Redhouse Yayınevi, Sadberk Hanım Müzesi,  Sis, Sıfır Bir,  Sosyal Araştırmalar Vakfı, Tarih Vakfı,Tekir, Tudem, Varlık, Yapı Kredi, Yordam, Zoe gibi seçkin yayınevlerinin elektronik kitapları bulunmaktadır.

221B Polisiye, Anlatıcı, Bilim ve Ütopya, Episode Yerli, Episode Yabancı, HR İnsan Kaynakları, tüm sayılarıyla Notos Dergisi, Öykü Gazetesi, Plak Mecmuası, Sözcükler Edebiyat Dergisi, Toplumsal Tarih Dergisi, Varlık Dergisi, Yapı Kredi 'nin Cogito ve Kitap-lık dergileri de platformumuzda yer almaktadır.

Akbank Sanat Yayınları, ART Unlimited Sanat Dergisi, Bikepedia Dergisi, BRIQ Journal, Akdeniz Akademisi, Keçi Edebiyat, Kültürel Mirası Koruma Derneği, SineFilozofi Dergisi, Tema Vakfı ve Terakki Vakfı Okulları e-kitap ve e-dergileri de açık erişim olarak kullanıma sunulmuştur.

Abone olunan koleksiyon ve tüm kitap listesi için tıklayınız.

Veri tabanı broşür ve kullanım kılavuzları için tıklayınız.

 

 SCOPUS

 

 SPRINGERLINK

Springer Link veritabanı, Springer Yayınevine ait süreli yayınlara, kitap serilerinden de “lecture notes in mathematics”e tam metin erişim olanağı sağlamaktadır.Bu veritabanı; Kimya, Fizik, Astronomi, Mühendislik, Çevre Bilimleri, Matematik, Bilgisayar, Yer Bilimleri, Tıp, Ekonomi, Hukuk gibi konuları kapsamaktadır.

 

SpringerNature eBook Collections Medicine

Üniversitemizin satın alma modeliyle  kütüphane koleksiyonuna kattığı, 2015-2018 yılları arasında yayınlanmış, toplamda 3321 adet kitap içeren Springer Nature Tıp e-Kitap Koleksiyonudur.

 

 Taylor & Francis

Çok disiplinli tam metin bir veri tabanıdır ve yaklaşık 2.187 adet dergi içerir.

 

Taylor & Francis E-Kitap Veri Tabanı

1800’lerden günümüze kadar gelen tecrübesiyle disiplinlerarası içerik sunan Taylor & Francis yayınevine ait e-kitapların yer aldığı platformda, şu anda 165.000’den fazla e-kitap mevcuttur.

Bazı konu başlıklarına ait e-kitap sayıları aşağıdaki gibidir;

Beşeri bilimler 35.898
Sosyal bilimler 24.814
Politika ve uluslararası ilişkiler 23.392
Ekonomi, Finans, İşletme ve Sanayi 19.361
Davranış bilimleri 16.905
Mühendislik ve Teknoloji 16.404

*Kitaplara EDS sistemimiz üzerinden de erişim sağlanmaktadır.

 

Turnitin

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, tezlerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırılmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır.

Turnitin veri tabanları halihazırda ve arşivlenmiş 62 milyar web sayfası, 734 milyon öğrenci ödevi ve çeşitli yayınlar ile kütüphanelerden derlenmiş milyonlarca makale içerir. Öğretmenler, OriginalityCheck, GradeMark ve PeerMark raporları arasında kolayca hareket edebilir veya yazılı çalışmayı tam olarak ele almak için katmanlı görüntüleme yapabilirler (FeedBackStudio modelinde mevcuttur).

Turnitin’in yeni eklenen özellikleri sayesinde, yabancı bir dilden dilimize çevirilerek gerçekleştirilen intihal vakalarını da tespit etmek mümkündür. Turnitin tamamen çevrimiçidir ve Turnitin'e standart bir web tarayıcısıyla her zaman ulaşılabilir.

Akademisyen kullanım klavuzu için tıklayınız.

Turnitin öğrenci ödev gönderme rehber videosu için tıklayınız.

 

UpToDate

UpToDate veri tabanı, 25 Uzmanlık alanında, 7300’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 12.000’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.

Kayıt işlemi

  1. Kurum ağına bağlı herhangi bir bilgisayardan www.uptodate.com/online adresi aracılığıyla UpToDate’e giriş yapınız. (Adres üzerinden giriş yapınca sayfanın sağ üst köşesinde Üsküdar Üniversitesi çıkması gerekmektedir.)
  2. Ekranın sağ üst köşesindeki Register butonuna tıklayınız.
  3. UpToDate kayıt sayfası üzerinde kendinize ait kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturunuz. (Kurum maili ve şifreniz ile kayıt oluşturmanız gerekmektedir.)
  4. Kayıt formunu doldurduktan sonra e-posta adresinize bir onay kodu göndermeniz gerekmektedir. Bunun için formun altında yer alan Send Verification Code sekmesine tıklayınız. Onay kodu e- posta adresinize iletilecektir.
  5. E-posta adresinize gelen kodu kayıt sayfasının altında yer alan ilgili bölüme 10 dakika içinde giriniz ve Submit Verification Code sekmesine tıklayınız. Artık kaydolmuş durumdasınız.

Mobil erişim

  1. Bir kez kaydolduktan sonra UpToDate mobil aplikasyonunu 2 farklı cihaza indirebilirsiniz.
  2. Akıllı telefon ya da tabletinizin aplikasyon mağazasında “UpToDate”i aratınız ve ücretsiz aplikasyonu indiriniz.
  3. İndirme tamamlanınca UpToDate mobil aplikasyonunu açınız.
  4. UpToDate kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapınız. Bu işlemi sadece bir kez yapmanız yeterlidir — aplikasyon kullanıcı adı ve şifrenizi hatırlayacaktır.

UpToDate içinden ihtiyacınız olan bilgiyi Türkçe olarak arayabilirsiniz.

Dil seçeneğinin değiştirilmesi ile ilgili videoyu burdan izleyebilirsiniz

UpToDate genel tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=XAf8qBu6FK4

UpToDate içerisinden cevaplara nasıl ulaşabilirsiniz?  https://www.youtube.com/watch?v=_8CgPHNfABQ

Genel bilgiler için tıklayınız.

Kayıt kılavuzu için tıklayınız.

 

Visible Body Anatomi Atlası

Visible Body Anatomi Atlası ve hücrelerin 3 boyutlu incelendiği Biyoloji Atlası, insan vücudu hakkında bilgi edinmek için ihtiyaç duyulan 3 boyutlu (3D) etkileşimli görsel içeriği edinebileceğiniz veri tabanlarıdır.

Adımlar;

1. "Kaydol"a tıklayarak bir hesap oluşturun (....@st.uskudar.edu.tr veya ....@uskudar.edu.tr)

2.  Visible Body Web Suite’e geçin

Bilgilendirme Videosu: https://youtu.be/NZC0rZzIXp8

İnsan Anatomi Atlası (3D)

Bütün anatomiyi incelemek için kadın ve erkekler ayrı 3boyutlu modeller. Bunları kadavra ve teşhis görüntüleri ile birlikte görüntüleyebilirsiniz. Anahtar organların birden fazla düzeyde 3boyutlu görünümler; Akciğerleri, bronşları ve alveolleri inceleyin; böbrekleri, böbrek piramitlerini ve nefronları gözden geçirebilirsiniz.

Temel fizyolojiyi ve genel koşulları açıklayan kısa animasyonlar; Sistem süreçlerini daha derin anlamak için bunları kullanın! Hareket ettirebileceğiniz kas ve kemik modelleri; Kas hareketlerini, kemik işaretlerini, ekleri, innervasyonları ve kan akışını öğrenin. ·         Fasyanın üst ve alt ekstremite kaslarını nasıl bölümlere ayırdığını görün.

Sistem özellikleri ve sunum araçları:

Biyoloji Atlası

Biyolojiyi sürükleyici 3D olarak öğrenin ve öğretin. Etkileşimli simülasyonlarla etkileşim kurmak için basit kontrolleri kullanın. 3B modelleri birden çok açıdan inceleyin. Büyük kavramları açıklayan 3D animasyonları izleyin.

Sistem özellikleri ve sunum araçları:

Laboratuvarlar ve kısa sınavlarla öğrenmeyi motive edin ve öğrencilerin anlayışını değerlendirin.

Öğretme, öğrenme ve çalışma için özel içerik oluşturun ve paylaşın.

 

Web of Science

Konu ve atıf taraması yapılabilen bu platformda, SCI-SSCI-AHCI- SPCI-SSPCI veri tabanları taranmaktadır.

1900 yılına kadar uzanan, 1.5 milyar atıf yapılan referans, 74.8 milyon kayıt, 10.1 milyon Açık Erişim kaydı, 21.100 üzeritekil global dergi ve 254 farklı disiplin içermektedir.

 

Wiley Online Library

Wiley Online Library 1997’den günümüze 1.497 dergiye, 225' den fazla açık erişim dergisine ve 22.000' den fazla kitaba tam metin erişim imkanı vermektedir.

 

 

Sevgili Kütüphane Kullanıcıları,

(Instagram: uukutuphane, Twitter: uukutuphane)


Dear Library Users,

(Instagram: uukutuphane, Twitter: uukutuphane)