ELEKTRONİK KAYNAKLAR


Academic Journals All

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.

 

Brill Encyclopaedia of Islam Online

Encyclopaedia of Islam Online (EI Online) 2. baskı (“EI2”) ve 3. baskıların (“EI3”) yayınlanan tüm sayılarını içermektedir. 2007 yılında başlatılan son baskı için çalışmalar sürdürülmektedir. EI Online arama motoru her iki baskıdan en popüler ve en güncel sonuçları otomatik olarak taramaktadır. EI2 (1955-2005) ve EI3. (2007-) baskılara ait tüm materyallere erişim imkanı vardır. - Yüzlerce bilim adamı tarafından girilmiş 11,000'in üzerinde kayıt yer almaktadır. Encyclopaedia of Islam Online’a her 3 ayda bir 125-150 makale eklenmektedir. Bu da yıllık 800,000 kelimeye denk gelmektedir. Ayrica 90 adet harita iceren Tarihi Islam Atlasini  (Historical Atlas of Islam) da kapsamaktadır.  

 

The Cochrane Library

Cochrane Library Veritabanı Kanıta dayalı Tıp veri tabanıdır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslararası araştırmaları bir araya getirir. 130 ülkeden alanında lider ve saygıdeğer 37.000 araştırmacının klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmelerini içeren Cochrane Library’de 1.5 milyondan fazla deneyler (trials) veri kaydı, 8000’den fazla Cochrane sistematik incelemesi ,2.400’ten fazla Protokol, 120’den Cochrane Editoryal bilgiler, 26 özel konu koleksiyonu, 200.000’den fazla Epistemonikos Sistematik İncelemesi, 1900’den fazla Clinical Answers- Klinik soru ve cevap bulunmaktadır.

EBSCOHOST

Bu kapsamlı koleksiyon, bir üniversitenin araştırma yaptığı tüm konularda on binlerce dergiyi, özetleri ile birlikte indekslemekle kalmaz; 20.100’den fazla dergiye tam metin erişim imkanı sunar. Ayrıca,            e-Kitaplar, konferans bildirileri, SWOT analizleri ve raporlar gibi birçok farklı tam metin doküman içerir. Özenle oluşturulan bu koleksiyondaki yayınlar; dünyanın en önemli yayıncılarından derlenmiş, alan indeksleri ve atıf indekslerine girebilmiş dergilerden oluşmaktadır.

 

ELSEVIER ScienceDirect

Çok disiplinli bir veri tabanı olup, 2069 elektronik dergiye tam metin erişim hakkı bulunmaktadır.

 

Emerald Insight

Emerald Premier koleksiyonunda muhasebe, finans, ekonomi, işletme, yönetim, strateji, eğitim, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, sağlık ve sosyal bakım,  bilgi yönetimi, pazarlama, operasyonlar, lojistik ve kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, turizm, mühendislik, kütüphanecilik konularında toplam 309 elektronik dergi, 1650 ekitap ve 1500 vaka çalışması sunar. Konu alanları ağırlıklı olarak yönetim bilimleridir.

 

HİPERKİTAP

Hiperkitap; Türkiye'nin ilk Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap'ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe 28 konu başlığı altında 300 yayınevinin 22.000'den fazla e-kitabı bulunmaktadır. 

Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap'ta yer almaktadır.

 

IEEE ( Institute of Electrical and Electronics Engineers)

Elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojisi, bilgisayar, biomedikal mühendisligi, fizik vb. konularda 3 Milyondan fazla tam metin erişim vermektedir.

Kaynaklar PDF ve HTML formatında taranabilir. 7.000' den fazlası Türk olan 1.4 Milyon yazar mevcuttur.

528 dergi, 28.302 bildiri, 4.184 standart, 300' den fazla eğitim kursu ve her ay eklenen 25.000 doküman ve INSPEC abstract ve atıf bibliyografyalarını içerir. 

 

JoVE Biology

Makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakemli video veri tabanı JoVE nin Biology paketinde 2160 video makale bulunmaktadır.

 

 JoVE Neuroscience 

Makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakemli video veri tabanı JoVE nin Neuroscience paketinde 1284 video makale bulunmaktadır. 

Tüm makaleleri PubMed/MEDLINE, SciFinder, Scopus tarafından indekslenmekte olan JoVE dünyanın tek Etki Faktörü (Impact Factor) olan video makale veri tabanıdır.

 

 
 
75 disiplinde 12 milyondan fazla akademik dergi makalesine, kitabına ve birincil kaynağına erişim sağlamaktadır.
Veri tabanı kapsamında multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3.938 dergiye ve 2.154 rapora erişim sağlanabilmektedir. 

 

Mendeley

Mendeley, araştırmanızı düzenlemenize, çevrimiçi olarak başkalarıyla işbirliği yapmanıza ve en son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilecek ücretsiz bir referans yöneticisi ve akademik sosyal ağdır. 5GB kişisel depolama alanı, Sınırsız kapalı grup kurma özelliği, gruplarda 25 kişiye kadar üyelik yapılabilmektedir.    

 

Nature Dergisi

 

1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır.

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. 

 

OVID-LWW

Tüm akademik ve hastane kütüphaneleri için vazgeçilmez nitelikte olan ve sadece Ovid kapsamında yer alan LWW Total Access Dergi Koleksiyonu; yüksek kaliteli tam metin tıbbi kaynaklarla dolu, birçok uzmanlık alanı içeren tıbbi bilgilere hızlı ve kolay erişim sağlamaktadır. Koleksiyon, her kütüphanede bulunması gereken klinik dergileri içermenin yanı sıra uzmanlık alanlarına özel konu başlıklarıyla daha spesifik dergiler de içermektedir. Dünyanın önde gelen tıp uzmanlarından oluşan editör kurullarının, Ovid LWW içerik kalitesine ve güncelliğine odaklanması, bu koleksiyonun önemini daha da arttırmaktadır. Koleksiyon, tıp alanında şu anda sahip olduğunuz elektronik dergi kaynaklarını genişletmenin basit ve ekonomik olarak etkin bir yoludur.

 • Tıp ve eczacılık konularında 519 dergi içeren bir veri tabanıdır.
 • Bu koleksiyon, 15 farklı konu kategorisinde, Etki Faktörüne (Impact Factor) göre derecelenmiş en kaliteli klinik dergilere sahiptir.
 • Circulation, Annals of Surgery, The Journal of Head Trauma Rehabilitation, Ear and Hearing, ve Epidemiology dergileri, ilgili konu kategorilerinde Etki Faktörleriyle bir numaradır.
 • eTOC’lar ve AutoAlert’ler (Otomatik Uyarılar), kullanıcıları, en yeni araştırmalar konusunda güncel tutmaktadır.
 • Bir bibliyografik kayıttan bir dergiye, bir linkle anında erişebilirsiniz.
 • Dergilerin birçoğu, prestijli kurum ve kuruluşların “resmi” dergileridir.

 

Palgrave Macmillan Dergileri

Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.

 
 

ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text

İçerdiği 5 milyondan fazla tez ile , ProQuest Dissertations & Theses Global  dünyanın en kapsamlı tez koleksiyonudur.

 • Lisans üstü öğrenciler hazırlayacakları tez konularının daha önceden yazılmış olup olmadığını kontrol edebilirler
 • Öğrenciler, öğretim görevlileri  ve diğer araştırmacılar kendi bilimsel alanları ile ilgili tezlere erişebilirler
 • Yüksek kaliteli, çok disiplinli araştırma materyallerine anında erişim 
 • Çapraz tarama - ProQuest platform üzerindeki diğer dergi ve içerik türleri ile
 • Veritabanı 1861 yılında ilk kabul edilen Amerika tezinden, 17 yüzyıl dönemindeki Avrupa tezlerine kadar birçok tez için bibliyografik atıf içermektedir.

ProQuest Dissertations & Theses Global iLibrary of Conress'in resmi tez arşividir ve tüm dünyadan 3.000'den fazla kurum ile işbirliği yapmaktadır. Her yıl veritabanına 130.000 yeni tez eklenmektedir.

ProQuest Dissertations & Theses Global  haftalık olarak güncellenmektedir.

 

 SCOPUS

 • Ozetler, oldukça geniş kaliteli web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 43 milyon kayıt
 • 5,000 ayri yayincidan saglanan 24.600 ’ün uzerinde hakemli dergi ve bilimsel yayin
 • 5.3 milyon konferans bildirisi
 • 395 kitap serisi
 • ScienceDirect,Reaxys, Engineering Village, Embase, Quosa ve diger tum Elsevier kaynaklariyla uyumlu ve entegre bir sekilde calismaktadir.

 

 SPRINGERLINK

Springer Link veritabanı, Springer Yayınevine ait süreli yayınlara, kitap serilerinden de “lecture notes in mathematics”e tam metin erişim olanağı sağlamaktadır.Bu veritabanı; Kimya, Fizik, Astronomi, Mühendislik, Çevre Bilimleri, Matematik, Bilgisayar, Yer Bilimleri, Tıp, Ekonomi, Hukuk gibi konuları kapsamaktadır.

 • 2.281 Elektronik Dergi
 • 300' den fazla referans kaynağı
 • Çevrimiçi arşiv koleksiyonu
 • 30.000 üzeri protokol
 • 1997 öncesi 2.700' den fazla  Dergiler Arşivi
 • 2 milyondan fazla makalenin geriye doğru dijitalleştirilmiş arşivi 
 • 9 milyondan fazla belge 

 

SpringerNature eBook Collections Medicine

Üniversitemizin satın alma modeliyle  kütüphane koleksiyonuna kattığı, 2015-2018 yılları arasında yayınlanmış, toplamda 3321 adet kitap içeren Springer Nature Tıp e-Kitap Koleksiyonudur.

 

 Taylor & Francis

Çok disiplinli tam metin bir veri tabanıdır ve yaklaşık 2.187 adet dergi içerir.

 

UpToDate Anywhere

UpToDate veri tabanı, 25 Uzmanlık alanında, 7.100 ’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 11.800’ den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay ara yüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Web of Science

Konu ve atıf taraması yapılabilen bu platformda, SCI-SSCI-AHCI- SPCI-SSPCI veri tabanları taranmaktadır.

1900 yılına kadar uzanan, 1.5 milyar atıf yapılan referans, 74.8 milyon kayıt, 10.1 milyon Açık Erişim kaydı, 21.100 üzeritekil global dergi ve 254 farklı disiplin içermektedir.

 

Wiley Online Library

Wiley Online Library 1997’den günümüze 1.497 dergiye, 225' den fazla açık erişim dergisine ve 22.000' den fazla kitaba tam metin erişim imkanı vermektedir.

 

 

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesinde bulunan, Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi’nin yayımladığı kitaplar, yazarları tarafından verilen izinler doğrultusunda 31 Aralık 2020 tarihine kadar ücretsiz erişime açılmıştır.

 

Erişim linki: https://kitap.ayk.gov.tr/

 

 

JSTOR Veri Tabanı Deneme Erişimleri

Üniversitemizin de üyesi olduğu JSTOR veri tabanına ait  genişletilmiş erişim verdiği aşağıdaki kaynaklar, 31 Aralık 2020 tarihine kadar erişime açılmıştır.

Uzaktan erişim için: http://proxy.uskudar.edu.tr/ giriş yapabilirsiniz.

 

    · Security Studies

JSTOR Güvenlik Araştırmaları koleksiyonu, dünyanın dört bir yanından bakış açılarını kapsayan uluslararası ve ulusal güvenlik sorunları ve dış politika konularında akademik ve açık politika araştırmaları bir araya getirmektedir.

Güvenlik Çalışmaları, tamamlandığında 10 adet açık erişim derginin yanı sıra, 100' den fazla enstitüden 20.000' e kadar açık raporun ve JSTOR için yeni olan 75 bilimsel ticari ve askeri dergiyi içerecektir.

--Konu Başlıkları:

Siber güvenlik - Siber Savunma İncelemesi - Dış politika - Dış Politika Analizi – Asya/Pasifik Uluslararası İlişkileri - Güvenlik Diyalogu - St Antony’nin Uluslararası Değerlendirmesi - Deniz Harp Okulu Dergisi-Uluslararası hukuk - Çatışma ve Güvenlik Hukuku Dergisi - Willamette Uluslararası Hukuk ve Uyuşmazlık Çözümü Dergisi - Askeri Çalışmalar - Hava Gücü Geçmişi - Askeri Yöneylem Araştırması-Barış ve Çatışma Araştırmaları-Medya, Savaş ve Çatışma-Terörizm ve Siyasi Şiddet - Jahrbuch Terörizm-Terörizm Üzerine Perspektifler

Erişim adresi: https://about.jstor.org/whats-in-jstor/security-studies/

 •  
 • Lives of Literature
 •  
 • Temel edebi akımlarla ilişkili yazarların ve metinlerin derinlemesine incelenmesine adanmış akademik dergilerin bir koleksiyonudur. Tamamlandığında, JSTOR için yeni olan yaklaşık 100 dergi içerecektir.
 •  
 • --Konu Başlıkları:
 • -Ortaçağ Yazarları ve Metinleri - Modernist Yazarlar - Viktorya Dönemi, Edward dönemi ve Gotik Yazarlar - Edebiyat Kuramcıları - Ortaçağ Yazarları ve Metinleri - Angelicum - Carmina Philosophiae - Celestinesca - Le Cygne - Lectura Dantis – Petrarchesca - Modernist Yazarlar - Bülten bilgileri proustiennes - Faulkner Dergisi - Langston Hughes İncelemesi - Thomas Mann Jahrbuch - Woolf Studies Yıllık - Conrad Araştırmaları Yıllığı
 •  
 • Erişim adresi: https://about.jstor.org/whats-in-jstor/lives-of-literature/

        Global Plants

JSTOR Güvenlik Araştırmaları koleksiyonu, dünyanın dört bir yanından bakış açılarını kapsayan uluslararası ve ulusal güvenlik sorunları ve dış politika konularında akademik ve açık politika araştırmaları bir araya getirmektedir.

Güvenlik Çalışmaları, tamamlandığında 10 adet açık erişim derginin yanı sıra, 100' den fazla enstitüden 20.000' e kadar açık raporun ve JSTOR için yeni olan 75 bilimsel ticari ve askeri dergiyi içerecektir.

Erişim adresi: https://about.jstor.org/whats-in-jstor/primary-sources/global-plants/

 

 • 19th Century British Pamphlets
 • Günümüzün önemli politik, sosyal, teknolojik ve çevresel meselelerini içeren 19. Yüzyıl İngiliz Broşürleri, İngiltere'deki araştırma kütüphanelerinde düzenlenen 19. yüzyılın en önemli İngiliz broşürlerini içerir.
 • İngiltere'deki yedi üniversitedeki koleksiyonlardan bir milyondan fazla sayfaya yayılan 26.000'den fazla broşürün sayısallaştırılması, 19. yüzyıl İngiltere'sini etkileyen sosyopolitik ve ekonomik faktörlerin araştırılması için bir dizi ana kaynağı bir araya getirir.
 • --Bireysel koleksiyonlar:
 • Cowen Tracts (1603-1898)
 • Earl Grey Broşür Koleksiyonu (1800-1900)
 • Dışişleri ve Milletler Topluluğu Ofisi Koleksiyonu (1545-1900)
 • Hume Tracts (1769-1890)
 • Knowsley Broşür Koleksiyonu (1792-1868)
 • Seçimler - Manchester Üniversitesi İngiliz Siyasi Broşürleri Koleksiyonu (1799-1900)
 • Seçimler - Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu (1800-1899)
 • Seçimler - Bristol Üniversitesi (1800-1899)
 • Wilson Kölelik Karşıtı Koleksiyon (1761-1900)
 • Erişim adresi: https://about.jstor.org/whats-in-jstor/primary-sources/19th-century-british-pamphlets/

 

     Struggles for Freedom: Southern Africa 

Özgürlük Mücadeleleri Güney Afrika, 27.000'den fazla nesne ve 190.000 sayfalık belge ve resimden oluşan zengin bir koleksiyondur.

Özgürlük Mücadeleleri: Güney Afrika, sömürge yönetimine, sürgünlerin dağılmasına ve uluslararası müdahaleye odaklanan 76 alt ana malzeme koleksiyonundan oluşur ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere dünyadaki arşiv ve kütüphanelerden gelir:

Süreli yayınlar, broşürler ve yerel gazete raporları - Milliyetçi yayınlar - Sömürge hükümet komisyonlarının kayıtları - BM belgeleri - Kişisel makaleler ve yazışmalar - Baskısı tükenmiş ve diğer ilgili kitaplar - Fotoğraf - Konuşmalar ve söyleşiler

Erişim adresi: https://about.jstor.org/whats-in-jstor/primary-sources/struggles-freedom-southern-africa/

World Heritage Sites: Africa 

Dünya Mirası Alanları: Afrika, Afrika mirası ve rock art sitelerinin 86.000'den fazla görsel, bağlamsal ve uzamsal dokümantasyon nesnesinin çok yönlü bir koleksiyonudur.

 • Koleksiyon, Andrew W. Mellon Vakfı ve Arcadia Fonu'nun cömert desteğiyle Afrika, Avrupa ve Kuzey Amerika'daki akademisyenler ve kurumlarla işbirliği içinde geliştirildi. Afrika miras alanlarının görsel, bağlamsal ve uzamsal dokümantasyonunu sağlayarak 30 alt koleksiyonda 86.000'den fazla nesne sunuyor.

         İçerdikleri:

 • -Zemin, yapı ve çevre manzaraların 3B modelleri ve planları - Yapıların cephe görünümleri - Coğrafi bilgi sistemleri (CBS)-Stereo, dijital ve panorama görüntüleri - Dijital video-Bağlamsal veriler - Site planları, diyagramlar ve haritalar-Kazı raporları-Fotoğraflar ve slaytlar - El yazmaları ve kitaplar - Önceden yayınlanmamış özel ve ulusal arşivler-Arkeolojik ve etnografik saha notları - On yedinci yüzyıldan on dokuzuncu yüzyıla kadar kişisel dergiler ve gezginlerin hesapları - Ticaret günlü

Erişim adresi: https://about.jstor.org/whats-in-jstor/primary-sources/world-heritage-sites-africa/

 

Oxford Bibliyografyaları, fakülte ve öğrencilere çeşitli akademik konular için en doğru ve güvenilir kaynaklara erişim. Akademik uzmanlar tarafından uluslararası çalışmalar ve politika hakkında yazılan ve gözden geçirilen veri tabanındaki her makale, mevcut burs için orijinal yorumlar ve ek açıklamalar içeren yetkili bir rehberdir.

 • Uzman akademisyenler, kullandıkları güvenilir kaynakları çeşitli akademik disiplinlerde paylaşmaktadır.
 • Kaynaklar titizlikle hakem değerlendirilir ve bilimsel doğruluğu ve tarafsızlığı sağlamak için incelenir.
 • Kullanıcı dostu ara yüz, kullanıcıları doğrudan aradıkları bilgilere yönlendirir ve kişiselleştirilmiş alıntı listeleri ve tam metin yazdırma ve çevrimiçi içeriğe kesintisiz bağlantılar ile zaman kazandırır.
 • Üst düzey burs incelemeleri, fakülte ve öğrencilerin güvenle yeni çalışma alanlarında gezinmelerine yardımcı olur.
 • Seçici olarak seçilmiş, güvenilirliği yüksek kaynaklar, fakülteye uzmanlık alanlarında sürekli araştırma yapmak için ihtiyaç duydukları gelişmiş kaynakları sunar.
 • Oxford Bibliographies Online
 • Oxford Research Encyclopedia of International Studies
 • Oxford Research Encyclopedia of Politics

 

 

Çocukların dünyası - Artek Öncü Kampı Arşivleri, 1944-1967

Çevrimiçi Artek Arşivi, rekreasyon kampının 1944 ve 1967 arasındaki tarihini yansıtıyor;

Sovyet sosyal ve sağlık politikaları, idari, tıbbi ve mali kayıtlar, toplantıların tutanakları, kampta yürütülen eğitim ve ideolojik çalışmalarla ilgili materyaller, kamp istatistik raporları, yiyecek rasyonları ve hüküm standartları, Sovyet ve yabancı çocuklardan mektuplar, günlükler erişim dahilinde.

Erişim Linki için tıklayınız.

 

 

Almelek Kitap İndexi

Kaynaklarda geçen anahtar sözcükleri taramak için hazırlanan bir web tarayıcısıdır. 559 yazar, 1508 eser ve 318377 sayfa indekslenmiştir.

 

Ankara Üniversitesi Dergi Veritabanı

Ankara Üniversitesi tarafından yayınlanan 49 adet bilimsel dergiye erişim olanağı sunulmaktadır.

 

ArXiv E-print Archive

arXiv fizik, matematik, bilgisayar bilimleri, kantitatif biyologji, kantitatif ekonomi, istatistik, elektrik mühendisliği ve ekonomi alanlarında yayın yapan bir elektronik baskı servisidir. arXiv’e sunulan bildiriler Cornell Üniversitesi’nin akademik standartlarına uymalıdır arXiv; kar amacı gütmeyen bir eğitim kurumu olan Cornell Üniversitesi tarafından yürütülmektedir.

 

Başbakanlık Mevzuat Bilgi Sistemi

Mevzuat Bilgi Sisteminde kanun, kanun hükmünde kararname, tüzük, yönetmelik,1/1/2004 tarihinden sonraki tebliğlerin ve 1/1/2017 tarihinden itibaren Bakanlar  Kurulu Kararlarının kodifikasyonu yapılmış güncel metinleri ile bazı kanunların mülga hükümlerini bulabilirsiniz. Mevzuatın daha sonraki tarihte yürürlüğe girecek hükümleri Mevzuat Bilgi Sistemine yürürlüğe giriş tarihinde işlenir.

 

BioOnline International

BioOline International, gelişmekte olan ülkelerde yayımlanmış açık erişim hakemli biyobilim dergileri alanında öncüdür. Bu dergiler; halk sağlığı, uluslararası gelişmeler, tropikal tıp, gıda ve beslenme güvenliği, ve biyolojik çeşitlilikle ilgili güncel araştırmaları içerir. BioOline bu araştırmaları tüm dünyadan araştırmacılara erişilebilir kılarak araştırmaların görünürlüğünü artırır. BioOline bir yayıncı değildir, küresel açık erişim hareketine katılmak isteyenlere ücretsiz bir platform sunan bir derleyicidir.

 

Cancer.gov (The National Cancer Institute)

ABD federal hükümetinin kanser araştırmaları için en önemli kuruluşu olan National Cancer Institute tarafından desteklenen ve yönetilen site, kanser hakkında doğru, güncel bilgi ve linklere erişim sağlar.

 

DOAB : Directory Open Access Books

257 yayıncıdan 10877 kitap yer almaktadır.

 

Directory of Open Access Journals - DOAJ

Bilimsel dergilere ücretsiz erişim sağlayan bu servis ile 11224 dergiye tam metin olarak erişebilirsiniz.

 

Gazeteden Tarihe Bakış Projesi

Bir derleme kütüphanesi olan İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi, Osmanlıca, Rumca, Bulgarca, Fransızca, İngilizce, Almanca gibi çok dilde gazeteler ve arşivleri yer almaktadır. Proje Kapsamında, günlük erişilebilir şekilde ve OCR metodu ile 1928-1942 yıllarını kapsayan yaklaşık 688 cilt, 55 başlık ulusal ve yerel gazeteden 581106 sayfa görüntü taranmış ve elektronik ortama aktarılmış bulunmaktadır.

JSTOR Yeni Açık Topluluk Koleksiyonları

Son aylarda, JSTOR platformunda 22 Açık Topluluk Koleksiyonu yayınlandı ve ilgili içeriğe entegre edillerek burada herkes tarafından serbestçe erişilebilir hale getirildi. I. Dünya Savaşı sırasında Sandinista Devrimi' nin fotoğrafları, geleneksel Lübnan mimarisi, I. Dünya Savaşında Almanya ve tatlı su balığı örnekleri gibi çok çeşitli konuları kapsarlar.

Katkıda bulunan kurumlar şunları içerir:

Albright Koleji - 1 koleksiyon

Carleton College - 2 koleksiyon

Merkez Metodist Üniversitesi - 1 koleksiyon

Chatham Üniversitesi - 2 koleksiyon

Notre Dame Üniversitesi-Louaize - 2 koleksiyon

Roanoke Koleji - 1 koleksiyon

Salve Regina Üniversitesi - 1 koleksiyon

Smith College - 3 koleksiyon

Trinity College - 4 koleksiyon

Pennsylvania Üniversitesi - 5 koleksiyon

 

Bu birincil kaynak koleksiyonları, kütüphanelerin, müzelerin ve arşivlerin özel koleksiyonlarını JSTOR platformundaki ikincil literatürün yanı sıra özel koleksiyonlarını araştırma ve öğretim iş akışına daha kapsamlı bir şekilde entegre etmelerine yardımcı olacak yeni bir girişimin bir parçasıdır.

 

Güney Asya Açık Arşiv Koleksiyonu 

Açık Topluluk Koleksiyonu girişimimizin ilk sürümü olan Güney Asya Açık Arşivleri (SAOA), JSTOR platformundaki ilk altı ayında muazzam bir kullanım gördü. Güney Asya Açık Arşivleri; Güney Asya'dan sanat, beşeri bilimler ve sosyal bilimlerdeki ve İngilizce ve bölgedeki diğer dillerde temel tarihsel ve çağdaş kaynakları içerecek şekilde hazırlanmış bir Açık Erişim koleksiyonudur.

Bir bakışta SAOA kullanımı

• 22.000 ziyaretçi

• 55.000 ürün talebi

• İçeriğe 146 ülkedeki kullanıcılar tarafından erişildi

• İlk 10 ülkeden üçü Güney Asya'da: Hindistan, Bangladeş ve Pakistan

Her Yıl Milyonlarca Yeni Belge

Sürekli büyüyen arşivler ve genişleyen açık içerik

Devam eden desteğiniz sayesinde her yıl, her başlık için arşiv koleksiyonlarına milyonlarca sayfa içerik ekliyoruz. Yalnızca 2019'da 2,4 milyon sayfayı ve 299.000 makale ekledik. En son tematik koleksiyonlarımıza 40'tan fazla JSTOR dergisi eklendi.

 

Sonuç olarak, toplam dergi içeriği son 5 yılda 408 dergi, 2.2 milyon makale ve 16 milyon sayfa büyüdü. Genel istatistikler için tıklayınız.

 

JSTOR'da ayrıca, kullanıma sunulan, genişleyen ücretsiz ve açık içerik koleksiyonu da bulunmaktadır. Buna 6.000 Açık Erişim e-kitabı, 20.000 araştırma raporu, Artstor'un Kamu Koleksiyonlarında 1.3 milyon serbestçe kullanılabilir resim ve yeni çıkan Açık Topluluk Koleksiyonlarımız dahildir.

 

Listelerde linkler mevcuttur. Erişmek İçin Tıklayınız.

 

IvyPanda Study & Writing Tips

Araştırma yöntemleri kapsamında tez ve makale yazımını kolaylaştıran, bilgi yönetimi, bibliyografya yönetimi, gramer kontrolü, zaman yönetimi ve intihal kontrolü gibi konularda destek sağlayan bir araştırma modülüdür. Faydalı uygulamalar hakkında detaylı bilgi verir ve erişim penceresine yönlendirir.

 

Medline-PubMed-NLM 

National Library of Medicine tarafından hazırlanan bibliyografik bir veritabanıdır. Bu veri tabanı tıp ve sağlık bilimleri, veterinerlik konusunu içerir. Index Medicus, Index to Dental Literature ve International Nursing Index'i kapsamaktadır. Bazı tam metin makalelere bağlantı verir. Ayrıca MEDLINE / PubMed'e NLM Gateway'den de erişim vardır.

 

Project Gutenberg Electronic Public Library 

Gutenberg Elektronik Halk Kütüphanesi Projesi, başta klasik kitaplar olmak üzere, metinlerin elektronik versiyonlarını üretmektedir. Proje, Web ‘de ücretsiz 10.000 tam-metin kitap sunmayı hedeflemektedir. Her yıl 1000 kitap eklenmektedir.

 

Thieme Pharmaceutical Substances

 

Pharmaceutical Substances, 30 yıldan fazladır kimya ve farmasötik sektörü için en yetkin standart kaynaktır. Thieme’ye ait olan bu kaynak, 2.700’den fazla API’ye (Aktif Farmasötik İçerik) patent ve uygulamalarına erişim sunar.

COVID-19 için potansiyel tedaviler olarak kullanılabilecek onaylı API’leri tek bir PDF’te görebilirsiniz.

Bu çabaları desteklemek için, Thieme yayınevi bu bağlamda değerlendirilen, Pharmaceutical Substances veritabanından alınan tamamı onaylı tüm API girişlerini topladı ve bunları sizinle ücretsiz olarak paylaşmak istedi. Bu bilgi, bu bileşiklerin hazırlanması için endüstride uygulanan yerleşik sentetik yolları içermektedir.

 

The Adam Health Illustrated Encyclopedia – NLM 

Hastalıklar, testler, semptomlar, yaralanmalar ve cerrahi hakkında bilgi içeren bir elektronik ansiklopedidir.

 

The Journal of Kazakh State University

Kazakistan Al-Farabi Devlet Üniversitesi editörlüğünce hazırlanan "Felsefe, Kültüroloji ve Politoloji" dergisi erişime açılmıştır.

Scientific Journals ve KazNU dergileri, Kazakistan ve dünya üzerinde geniş bir edtör- yazar temsilciliği ile hazırlanmakta ve 2010 yılından bu yana erişilebilir bir elektronik arşivi bulunmaktadır. Erişmek için tıklayınız: 

http://journal.kaznu.kz/?page_id=1007

https://bulletin-philospolit.kaznu.kz/index.php/1-pol

 

TürkMedline: Ulusal Biomedikal Süreli Yayınlar Veritabanı 

Sağlık alanında Türkiye'de yayınlanan dergileri içeren bir veritabanıdır.

 

ULAKBİM Türkçe Veritabanları

Bu veritabanı; tıp, veteriner, biyoloji bilimleri, tarım, mühendislik ve sosyal bilimler konularındaki Türkçe dergilerin bibliyografik kayıtlarına erişim sağlar. Ayrıca; TÜBİTAK Destekli Projeler Veritabanını da içerir.

 

Unesco Documents and Publications

1945’ten bu güne 146,000’den fazla UNESCO dokümanını ve UNESCO kütüphane ve bilgi merkezlerinden metadataları içerir.

 

YÖK Tez Merkezi

Ulusal Tez Merkezi hizmetlerinin tamamı internet üzerinden verilmektedir. Yazarları tarafından Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi Veri Tabanında arşivlenmesine ve internet üzerinden tam metin erişime açılmasına izin verilen tezler açık erişime sunulmaktadır.

 

Z Library 

Bu yeni nesil kütüphane 'milyonlarca' kitap ve makaleye erişim sağlamaktadır. Detaylı arama seçeneği ile kitap tarihini, dilini ve belge türünü seçebilir, bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza indirebilirsiniz. 

 


 

Sevgili Kütüphane Kullanıcıları,