ELEKTRONİK KAYNAKLAR


Academic Journals All

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.

 

The Cochrane Library

Cochrane Library Veritabanı Kanıta dayalı Tıp veri tabanıdır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslararası araştırmaları bir araya getirir. 130 ülkeden alanında lider ve saygıdeğer 37.000 araştırmacının klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmelerini içeren Cochrane Library’de 1.5 milyondan fazla deneyler (trials) veri kaydı, 8000’den fazla Cochrane sistematik incelemesi ,2.400’ten fazla Protokol, 120’den Cochrane Editoryal bilgiler, 26 özel konu koleksiyonu, 200.000’den fazla Epistemonikos Sistematik İncelemesi, 1900’den fazla Clinical Answers- Klinik soru ve cevap bulunmaktadır.

EBSCOHOST

Bu kapsamlı koleksiyon, bir üniversitenin araştırma yaptığı tüm konularda on binlerce dergiyi, özetleri ile birlikte indekslemekle kalmaz; 20.100’den fazla dergiye tam metin erişim imkanı sunar. Ayrıca,            e-Kitaplar, konferans bildirileri, SWOT analizleri ve raporlar gibi birçok farklı tam metin doküman içerir. Özenle oluşturulan bu koleksiyondaki yayınlar; dünyanın en önemli yayıncılarından derlenmiş, alan indeksleri ve atıf indekslerine girebilmiş dergilerden oluşmaktadır.

 

ELSEVIER ScienceDirect

Çok disiplinli bir veri tabanı olup, 2069 elektronik dergiye tam metin erişim hakkı bulunmaktadır.

 

Emerald Insight

Emerald Premier koleksiyonunda muhasebe, finans, ekonomi, işletme, yönetim, strateji, eğitim, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, sağlık ve sosyal bakım,  bilgi yönetimi, pazarlama, operasyonlar, lojistik ve kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, turizm, mühendislik, kütüphanecilik konularında toplam 306 dergi bulunmaktadır. 

 

HİPERKİTAP

Hiperkitap; Türkiye'nin ilk Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap'ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe 28 konu başlığı altında 300 yayınevinin 20.000'den fazla e-kitabı bulunmaktadır. 

Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap'ta yer almaktadır.

 

 IEEE ( Institute of Electrical and Electronics Engineers)

Elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojisi, bilgisayar, biomedikal mühendisligi, fizik vb. konularda tam metin erişim vermektedir. Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institution of Engineering and Technology (IET) [Eski Adı: Institute for Electrical Engineers-IEE] tarafından 1988'den günümüze yayınlanmış bütün süreli yayınlarına [yaklaşık 413 dergi (journal, transaction, magazine, letter)], 1988'den günümüze kadar gerçekleştirilmiş bütün konferans bildirilerıne (yaklaşık 880.000), bütün güncel IEEE Standartlarına (yaklaşık 1.800) ve1913-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makaleler içerir.

 

 iThenticate

Akademik çalışmalardaki (öğrenci ödevleri hariç) intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate programı, lisans anlaşması gereğince öğrenci ödevleri ve tezler için kullanılmamalıdır. Lisans anlaşması koşullarına göre Dr. ve üstü ünvana sahip kişilere hesap açılmaktadır.  iThenticate'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.

 

JoVE Biology

Makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakemli video veri tabanı JoVE nin Biology paketinde 2103 video makale bulunmaktadır.

 

 JoVE Neuroscience 

Makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakemli video veri tabanı JoVE nin Neuroscience paketinde 1223 video makale bulunmaktadır.

Tüm makaleleri PubMed/MEDLINE, SciFinder, Scopus tarafından indekslenmekte olan JoVE dünyanın tek Etki Faktörü (Impact Factor) olan video makale veri tabanıdır.

 
 
Veri tabanı kapsamında multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3904 dergiye erişim sağlanabilmektedir. 

 

Mendeley

Referans yönetim sistemidir. 5GB kişisel depolama alanı, Sınırsız kapalı grup kurma özelliği, gruplarda 25 kişiye kadar üyelik yapılabilmektedir.    

 

Nature Dergisi

 

1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır.

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. 

 

OVID-LWW

Tıp ve eczacılık konularında 281 dergi içeren bir veri tabanıdır.

 

Palgrave Macmillan Dergileri

Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.

 
 

ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text

Sahip olduğu 4 milyondan fazla tez ile, ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) dünyadaki en geniş kapsamlı tez veri tabanıdır. Her geçen gün artan küresel üniversite ortakları ağı vasıtasıyla, yılda 120.000'den fazla yeni tez platforma eklenmektedir.

 

 SCOPUS

 • Ozetler, oldukça geniş kaliteli web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 49 milyon kayıt
 • 5,000 ayri yayincidan saglanan 20.500’un uzerinde hakemli dergi ve bilimsel yayin
 • 5.3 milyon konferans bildirisi
 • 340 kitap serisi
 • Medline’in 0’unu kapsamaktadir.
 • ScienceDirect,Reaxys, Engineering Village, Embase, Quosa ve diger tum Elsevier kaynaklariyla uyumlu ve entegre bir sekilde calismaktadir.

 

 SPRINGERLINK

 • Springer Link veritabanı, Springer Yayınevine ait yaklaşık 432 adet süreli yayına ayrıca kitap serilerinden de “lecture notes in mathematics”e tam metin erişim olanağı sağlamaktadır.Bu veritabanı; Kimya, Fizik, Astronomi, Mühendislik, Çevre Bilimleri, Matematik, Bilgisayar, Yer Bilimleri, Tıp, Ekonomi, Hukuk gibi konuları kapsamaktadır.
 • 2,434 Elektronik Dergi
 • 25,468 Kitap
 • 935 Kitap Serisi
 • 116 Referans Kaynağı
 • Çevrimiçi arşiv koleksiyonu
 • 15.902 protokol
 • 2 milyondan fazla makalenin geriye doğru dijitalleştirilmiş arşivi 

 

SpringerNature eBook Collections Medicine

Üniversitemizin satın alma modeliyle  kütüphane koleksiyonuna kattığı, 2015-2018 yılları arasında yayınlanmış, toplamda 3321 adet kitap içeren Springer Nature Tıp e-Kitap Koleksiyonudur.

 

 Taylor & Francis

Çok disiplinli tam metin bir veri tabanıdır ve yaklaşık 983 dergi içerir.

 

Turnitin 

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, tezlerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırılmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır.

Turnitin veri tabanları halihazırda ve arşivlenmiş 62 milyar web sayfası, 734 milyon öğrenci ödevi ve çeşitli yayınlar ile kütüphanelerden derlenmiş milyonlarca makale içerir. Öğretmenler, OriginalityCheck, GradeMark ve PeerMark raporları arasında kolayca hareket edebilir veya yazılı çalışmayı tam olarak ele almak için katmanlı görüntüleme yapabilirler (FeedBackStudio modelinde mevcuttur).

Turnitin’in yeni eklenen özellikleri sayesinde, yabancı bir dilden dilimize çevirilerek gerçekleştirilen intihal vakalarını da tespit etmek mümkündür. Turnitin tamamen çevrimiçidir ve Turnitin'e standart bir web tarayıcısıyla her zaman ulaşılabilir.

 

UpToDate Anywhere

UpToDate veri tabanı, 25 Uzmanlık alanında, 6500’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 10.500’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay ara yüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Web of Science

Konu ve atıf taraması yapılabilen bu platformda, SCI-SSCI-AHCI- SPCI-SSPCI veri tabanları taranmaktadır.

 

Wiley Online Library

Wiley Online Library 1997’den günümüze 1.485 dergi ve de 125 açık erişim dergisine tam metin erişim imkanı vermektedir.

 

 

APA PsycTHERAPY

En önde gelen terapistlerin bireyler, çiftler ve aile fertleri üzerinde farklı yaklaşım ve tekniklerini göstermek için özel olarak geliştirilen, farklı yaklaşım ve konuları ele alan bir Psikolterapi video veri tabanıdır.
Video Theraphy grubu 25 Mayıs tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Video link için tıklayınız.

 

AkademikTV' veri tabanı içinde yer  alan 5.000 Eğitim Videosunun tamamına 31 Mayıs 2020 tarihine kadar erişebilirsiniz.

Erişim adresi: https://www.akademiktv.com/

AkademikSunum'da yer alan 10.000 akademik sunumun tamamına 1 Eylül 2020 tarihine kadar erişebilirsiniz.

Erişim adresi: https://akademiksunum.com/

 

Asos İndex'de yer alan 1000+ derginin içeriğine ve atıflarının tamamına 1 Eylül 2020 tarihine kadar erişebilirsiniz.

Erişim adresi: https://asosindex.com.tr/

 

Bloomsbury Veri Tabanları

Bloomsbury Veri Tabanları grubuna ait Bloomsbury Cultural History ve Bloomsbury Medieval Studies kaynakları 31.05.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır. İlgili kaynak linkleri aşağıdaki gibidir.

 

Bloomsbury Cultural History

Bloomsbury’nin çığır açan Kültürel Tarihler serisine özel dijital erişim sunan kapsamlı bir eKitap koleksiyonu ve önde gelen küresel kurumlardan gelen birincil kaynakların yanı sıra Bloomsbury Kültür Tarihi, öğrencilere ve akademisyenlere bu farklı çalışma alanına yetkin bir yaklaşım sunar

https://www.bloomsburyculturalhistory.com/

 

Bloomsbury- Churchill Archive

Churchill Archive, Ekim 2012'de Bloomsbury Publishing tarafından Churchill Archives Center işbirliği ile yayınlanan, modern uluslararası tarihin dijital bir kütüphanesidir.

Winston S. Churchill’in kişisel yazışmalarından krallar, cumhurbaşkanları, politikacılar ve askeri liderlerle yaptığı resmi görüşmelere kadar 1874-1965 yılları arasında üretilen 800.000 sayfadan fazla orijinal belge içerir. Bu, birincil kaynak malzemenin harika bir koleksiyonundan daha fazlasıdır; İngiltere geçmişinin büyüleyici dönemine yeni bir bakış açısı sunan benzersiz bir çevrimiçi kaynaktır.

https://login.proxy.uskudar.edu.tr/login?url=http://www.churchillarchive.com/

 

Bloomsbury Medieval Studies

Bloomsbury Medieval Studies, yüksek kaliteli görsel birincil kaynaklar, yepyeni bir referans çalışması ve nesne görüntülerini ortaçağ dünyasına açacak tek noktadan bir dijital kaynakta bir araya getiren bu zengin çalışma alanına küresel bir bakış açısı sunar.

https://www.bloomsburymedievalstudies.com/home

 

DataTurkey

Merkez Bankası, TUİK, BDDK, DPT gibi kurumlara ait güncel verileri tek platformda sunan DataTurkey veri tabanı 8 Haziran 2020 tarihine kadar deneme erişime açılmıştır.

 

DataTurkey, Türkiye’nin ekonomik, sosyal, sektörel ve sosyal verilerini tek bir erişim noktasında birleştiren bir veri tabanıdır. DataTurkey, ulusal istatistik ve gösterge sistemimizdeki kurumsal dağınıklık ve veriye sınırlı erişim gibi araştırmacı ve karar alıcıların hayatını zorlaştıran problemlere bir çözüm olarak tasarlanmıştır. Düzenli bir şekilde güncellenen DataTurkey uygulaması sayesinde, 15 muhtelif kurum ve kuruluşun seçilmiş verilerine tek platformdan ulaşmak, verileri rahatlıkla yönetmek, statik ve dinamik raporlama yapmak, zaman serisi veya panel veri tabloları üretmek, göstergeleri grafiklere yansıtmak, tanımlanan tablo ve grafikleri çeşitli formatlarda indirmek ve kullanmak, meta veri dosyalarını incelemek mümkün olmaktadır. 

 

Erişim adresi: https://login.proxy.uskudar.edu.tr/login?url=datatr.net/home_tr

 

 

De Gruyter eKitapları

De Gruyter ile partner yayın evlerinin 1650 ile 2016 yillari arasi basılmış 75,000 e-kitabina ücretsiz erişim sağlanmıştır.

İlgili kitap koleksiyonuna erişim açılmış olup kitaplara http://www.degruyter.com adresinden 30 Haziran 2020 tarihine kadar erisebilirsiniz.

Kampanyaya katılan partner yayın evlerinin listesini ve kitap sayılarını burada görebilirsiniz.

 

IEEE NOW Foundations & Trends Technology

IEEE NOW Foundations & Trends Technology eKitapları 30 Haziran 2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

 

Erişim Adresi: https://ieeexplore.ieee.org/xpl/nowpublishers

İçerik:

IEEE NOW Foundations & Trends Technology eKitap Kütüphanesi; mühendislik, enerji ve bilgisayar bilimlerinde ortaya çıkan konular hakkında en güncel bilgileri sunar. Her başlık, alandaki araştırma liderleri tarafından yazılan ve hakem değerlendirmesiyle onaylanan ortalama 150 sayfalık tek bir monograftan oluşur.

 

Özellikler ve faydalar:

• Her yıl 50+ yeni başlık eklenerek 525'in üzerinde başlığa erişim

• Alanında uzmanlar tarafından kaleme alınan, gelişen teknolojiler hakkında en güncel bilgileri sağlar

• Scopus SJR'deki konuların ilk 10'unda çeşitli başlıklar bulunan yüksek kaliteli içerik

• Derin, güncel ders materyali ile ders kitaplarına ideal bir tamamlayıcı olarak hizmet eder

• En güncel konular; Derin Öğrenme, Robotik ve İnsan Bilgisayar Etkileşimi

 

Dünyanın en büyük mühendislik kurumlarından biri olan Institution of Engineering and Technology  firması tarafından sunulan  IET.tv (9.000'den fazla temel mühendislik ve teknoloji konulu video)

Veri tabanı  30 Haziran 2020 tarihine kadar erişime açılmıştır.

 

Institution of Engineering and Technology

 

IET, 150'den fazla ülkede 167.000'in üzerinde üyesi bulunan Avrupa'nın en büyük profesyonel mühendisler grubudur. Global mühendislik topluluğuna ilham veren, bilgilendiren, etkileyen ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için teknoloji yeniliğini destekleyerek daha iyi bir mühendislik dünyası yaratmak için çalışmaktadır. Araştırma topluluğu için geniş kapsamlı yayıncılık programı, her biri IET Dijital Kütüphanesi'nde bulunan her yıl yaklaşık 50 yeni başlıktan oluşan 500'den fazla e-kitap, mektup ve açık erişim dergileri içermektedir. Dünyanın en büyük mühendislik ve teknoloji video içeriği çevrimiçi arşivi olan IET.tv'nin mühendislik ve fizik disiplinleri ve üreticileri için saygın bir A&I veritabanı olan Inspec'in dünyaca ünlü yayıncısıdır.

 

IET.tv:

Institution of Engineering and Technology(IET) tarafından geliştirilen IET.tv, dünyanın en büyük mühendislik ve teknoloji videoları koleksiyonudur.

 

 • Dünya çapında seçkin üniversite ve araştırma enstitülerinden seminerler
 • Ders anlatımı ve ders materyali
 • Endüstri ve akademiden lider uzmanlarla röportajlar
 • Tüm büyük IET etkinliklerinden dersler ve sunumlar

 

Kampüs Dışı Erişim adresi: https://login.proxy.uskudar.edu.tr/login?url=http://tv.theiet.org

 

PNAS Veri Tabanı

PNAS, Proceedings of The National Academy of Sciences of the United States of America 31 Mayıs 2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.
            Erişim adresi: www.pnas.org
            Uzaktan erişim için: https://login.proxy.uskudar.edu.tr/login adresinden giriş yapabilirsiniz.
 PNAS dünyanın en saygın, çok disiplinli bilimsel seri yayınlarındandır. Biyolojik, fiziksel ve sosyal bilimleri içerir. 1914 yılında kurulmasından bu yana PNAS, akademik alanda en son gelişmeleri yansıtan araştırma raporları, yorumlar, eleştiriler, bakış açıları, konferans makaleleri ve faaliyetleri yayımlamaktadır. PNAS da yılda 3200’ün üzerinde hakemli araştırma yayınlanmakta olup, 1915 yılına kadar uzanan arşivleri mevcuttur.
 İçerdiği konular:
 

•Antropoloji      •Astronomi   •Bağışıklık ve İltihap   •Bilgisayar Bilimleri   •Biyokimya

•Biyofizik ve Sayısal Biyoloji   •Çevre Bilimleri   •Gelişimsel Biyoloji   •Genetik

•Hücre Biyolojisi    •Jeofizik   •Jeoloji   •Ekoloji      •Ekonomik Bilimler     •Evrim

•Matematik    •Medikal Bilimler   •Mikrobiyoloji    •Mühendislik   •Kimya

•Uygulamalı Biyolojik Bilimler    •Uygulamalı Fizik Bilimleri   •Uygulamalı Matematik

•Yer, Atmosfer ve Gezegen Bilimleri    •Ziraat Bilimleri
 

Turcademy Türkçe E-Kitap Veri Tabanı 


Turcademy Türkçe e-kitap  veri tabanı 31 Mayıs 2020 tarihine kadar ücretsiz erişime açılmıştır.
Türkiye akademik yayıncılık alanında öncü olan Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Dora Yayınevi, Ege Yayınları, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Literatür Yayıncılık, Müzik Eğitim Yayınları, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi, Seçkin Kitabevi’ne ait yaklaşık 6.000 Türkçe kitap elektronik ortamda erişime sunulmaktadır.
 

SOBİAD veri tabanı içinde aşağıda içerikleri bulunan alanlar ücretsiz erişime açılmıştır.

Sobiad Atıf Dizini'nde yer alan 1300+ derginin içeriğine ve atıfların tamamına  31 Mayıs 2020 tarihine kadar erişebilirsiniz.

Erişim adresi: https://atif.sobiad.com/

 

Almelek Kitap İndexi

Kaynaklarda geçen anahtar sözcükleri taramak için hazırlanan bir web tarayıcısıdır. 559 yazar, 1508 eser ve 318377 sayfa indekslenmiştir.

 

Ankara Üniversitesi Dergi Veritabanı

Ankara Üniversitesi tarafından yayınlanan 49 adet bilimsel dergiye erişim olanağı sunulmaktadır.

 

ArXiv E-print Archive

arXiv fizik, matematik, bilgisayar bilimleri, kantitatif biyologji, kantitatif ekonomi, istatistik, elektrik mühendisliği ve ekonomi alanlarında yayın yapan bir elektronik baskı servisidir. arXiv’e sunulan bildiriler Cornell Üniversitesi’nin akademik standartlarına uymalıdır arXiv; kar amacı gütmeyen bir eğitim kurumu olan Cornell Üniversitesi tarafından yürütülmektedir.

 

Başbakanlık Mevzuat Bilgi Sistemi

Mevzuat Bilgi Sisteminde kanun, kanun hükmünde kararname, tüzük, yönetmelik,1/1/2004 tarihinden sonraki tebliğlerin ve 1/1/2017 tarihinden itibaren Bakanlar  Kurulu Kararlarının kodifikasyonu yapılmış güncel metinleri ile bazı kanunların mülga hükümlerini bulabilirsiniz. Mevzuatın daha sonraki tarihte yürürlüğe girecek hükümleri Mevzuat Bilgi Sistemine yürürlüğe giriş tarihinde işlenir.

 

BioOnline International

BioOline International, gelişmekte olan ülkelerde yayımlanmış açık erişim hakemli biyobilim dergileri alanında öncüdür. Bu dergiler; halk sağlığı, uluslararası gelişmeler, tropikal tıp, gıda ve beslenme güvenliği, ve biyolojik çeşitlilikle ilgili güncel araştırmaları içerir. BioOline bu araştırmaları tüm dünyadan araştırmacılara erişilebilir kılarak araştırmaların görünürlüğünü artırır. BioOline bir yayıncı değildir, küresel açık erişim hareketine katılmak isteyenlere ücretsiz bir platform sunan bir derleyicidir.

 

Cancer.gov (The National Cancer Institute)

ABD federal hükümetinin kanser araştırmaları için en önemli kuruluşu olan National Cancer Institute tarafından desteklenen ve yönetilen site, kanser hakkında doğru, güncel bilgi ve linklere erişim sağlar.

 

DOAB : Directory Open Access Books

257 yayıncıdan 10877 kitap yer almaktadır.

 

Directory of Open Access Journals - DOAJ

Bilimsel dergilere ücretsiz erişim sağlayan bu servis ile 11224 dergiye tam metin olarak erişebilirsiniz.

 

Gazeteden Tarihe Bakış Projesi

Bir derleme kütüphanesi olan İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi, Osmanlıca, Rumca, Bulgarca, Fransızca, İngilizce, Almanca gibi çok dilde gazeteler ve arşivleri yer almaktadır. Proje Kapsamında, günlük erişilebilir şekilde ve OCR metodu ile 1928-1942 yıllarını kapsayan yaklaşık 688 cilt, 55 başlık ulusal ve yerel gazeteden 581106 sayfa görüntü taranmış ve elektronik ortama aktarılmış bulunmaktadır.

JSTOR Yeni Açık Topluluk Koleksiyonları

Son aylarda, JSTOR platformunda 22 Açık Topluluk Koleksiyonu yayınlandı ve ilgili içeriğe entegre edillerek burada herkes tarafından serbestçe erişilebilir hale getirildi. I. Dünya Savaşı sırasında Sandinista Devrimi' nin fotoğrafları, geleneksel Lübnan mimarisi, I. Dünya Savaşında Almanya ve tatlı su balığı örnekleri gibi çok çeşitli konuları kapsarlar.

Katkıda bulunan kurumlar şunları içerir:

Albright Koleji - 1 koleksiyon

Carleton College - 2 koleksiyon

Merkez Metodist Üniversitesi - 1 koleksiyon

Chatham Üniversitesi - 2 koleksiyon

Notre Dame Üniversitesi-Louaize - 2 koleksiyon

Roanoke Koleji - 1 koleksiyon

Salve Regina Üniversitesi - 1 koleksiyon

Smith College - 3 koleksiyon

Trinity College - 4 koleksiyon

Pennsylvania Üniversitesi - 5 koleksiyon

 

Bu birincil kaynak koleksiyonları, kütüphanelerin, müzelerin ve arşivlerin özel koleksiyonlarını JSTOR platformundaki ikincil literatürün yanı sıra özel koleksiyonlarını araştırma ve öğretim iş akışına daha kapsamlı bir şekilde entegre etmelerine yardımcı olacak yeni bir girişimin bir parçasıdır.

 

Güney Asya Açık Arşiv Koleksiyonu 

Açık Topluluk Koleksiyonu girişimimizin ilk sürümü olan Güney Asya Açık Arşivleri (SAOA), JSTOR platformundaki ilk altı ayında muazzam bir kullanım gördü. Güney Asya Açık Arşivleri; Güney Asya'dan sanat, beşeri bilimler ve sosyal bilimlerdeki ve İngilizce ve bölgedeki diğer dillerde temel tarihsel ve çağdaş kaynakları içerecek şekilde hazırlanmış bir Açık Erişim koleksiyonudur.

Bir bakışta SAOA kullanımı

• 22.000 ziyaretçi

• 55.000 ürün talebi

• İçeriğe 146 ülkedeki kullanıcılar tarafından erişildi

• İlk 10 ülkeden üçü Güney Asya'da: Hindistan, Bangladeş ve Pakistan

Her Yıl Milyonlarca Yeni Belge

Sürekli büyüyen arşivler ve genişleyen açık içerik

Devam eden desteğiniz sayesinde her yıl, her başlık için arşiv koleksiyonlarına milyonlarca sayfa içerik ekliyoruz. Yalnızca 2019'da 2,4 milyon sayfayı ve 299.000 makale ekledik. En son tematik koleksiyonlarımıza 40'tan fazla JSTOR dergisi eklendi.

 

Sonuç olarak, toplam dergi içeriği son 5 yılda 408 dergi, 2.2 milyon makale ve 16 milyon sayfa büyüdü. Genel istatistikler için tıklayınız.

 

JSTOR'da ayrıca, kullanıma sunulan, genişleyen ücretsiz ve açık içerik koleksiyonu da bulunmaktadır. Buna 6.000 Açık Erişim e-kitabı, 20.000 araştırma raporu, Artstor'un Kamu Koleksiyonlarında 1.3 milyon serbestçe kullanılabilir resim ve yeni çıkan Açık Topluluk Koleksiyonlarımız dahildir.

 

Listelerde linkler mevcuttur. Erişmek İçin Tıklayınız.

 

IvyPanda Study & Writing Tips

Araştırma yöntemleri kapsamında tez ve makale yazımını kolaylaştıran, bilgi yönetimi, bibliyografya yönetimi, gramer kontrolü, zaman yönetimi ve intihal kontrolü gibi konularda destek sağlayan bir araştırma modülüdür. Faydalı uygulamalar hakkında detaylı bilgi verir ve erişim penceresine yönlendirir.

 

Medline-PubMed-NLM 

National Library of Medicine tarafından hazırlanan bibliyografik bir veritabanıdır. Bu veri tabanı tıp ve sağlık bilimleri, veterinerlik konusunu içerir. Index Medicus, Index to Dental Literature ve International Nursing Index'i kapsamaktadır. Bazı tam metin makalelere bağlantı verir. Ayrıca MEDLINE / PubMed'e NLM Gateway'den de erişim vardır.

 

Project Gutenberg Electronic Public Library 

Gutenberg Elektronik Halk Kütüphanesi Projesi, başta klasik kitaplar olmak üzere, metinlerin elektronik versiyonlarını üretmektedir. Proje, Web ‘de ücretsiz 10.000 tam-metin kitap sunmayı hedeflemektedir. Her yıl 1000 kitap eklenmektedir.

 

The Adam Health Illustrated Encyclopedia – NLM 

Hastalıklar, testler, semptomlar, yaralanmalar ve cerrahi hakkında bilgi içeren bir elektronik ansiklopedidir.

 

The Journal of Kazakh State University

Kazakistan Al-Farabi Devlet Üniversitesi editörlüğünce hazırlanan "Felsefe, Kültüroloji ve Politoloji" dergisi erişime açılmıştır.

Scientific Journals ve KazNU dergileri, Kazakistan ve dünya üzerinde geniş bir edtör- yazar temsilciliği ile hazırlanmakta ve 2010 yılından bu yana erişilebilir bir elektronik arşivi bulunmaktadır. Erişmek için tıklayınız: 

http://journal.kaznu.kz/?page_id=1007

https://bulletin-philospolit.kaznu.kz/index.php/1-pol

 

TürkMedline: Ulusal Biomedikal Süreli Yayınlar Veritabanı 

Sağlık alanında Türkiye'de yayınlanan dergileri içeren bir veritabanıdır.

 

ULAKBİM Türkçe Veritabanları

Bu veritabanı; tıp, veteriner, biyoloji bilimleri, tarım, mühendislik ve sosyal bilimler konularındaki Türkçe dergilerin bibliyografik kayıtlarına erişim sağlar. Ayrıca; TÜBİTAK Destekli Projeler Veritabanını da içerir.

 

Unesco Documents and Publications

1945’ten bu güne 146,000’den fazla UNESCO dokümanını ve UNESCO kütüphane ve bilgi merkezlerinden metadataları içerir.

 

YÖK Tez Merkezi

Ulusal Tez Merkezi hizmetlerinin tamamı internet üzerinden verilmektedir. Yazarları tarafından Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi Veri Tabanında arşivlenmesine ve internet üzerinden tam metin erişime açılmasına izin verilen tezler açık erişime sunulmaktadır.

 

Z Library 

Bu yeni nesil kütüphane 'milyonlarca' kitap ve makaleye erişim sağlamaktadır. Detaylı arama seçeneği ile kitap tarihini, dilini ve belge türünü seçebilir, bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza indirebilirsiniz. 

 


 

Sevgili Kütüphane Kullanıcıları,