ELEKTRONİK KAYNAKLAR

The Cochrane Library

Cochrane Library Veri tabanı Kanıta dayalı Tıp veri tabanıdır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslar arası araştırmaları bir araya getirir. Klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmeleri içeren 800.000 civarında veri kaydı ve 5.000 civarında Cochrane Sistematik İncelemelerini içermektedir.

 

EBSCOHOST

Değişik konularda 14 veri tabanı içermektedir. 1) Academic Search Complete, 2) American Doctoral Dissertations, 1933-1955, 3) Applied Science & Business Periodicals Retrospective Retro Index, 4) Business Source Complete, 5. DynaMed (Tıp, Hemşirelik, Kanıta Dayalı Tıp), 6. Education Index Retrospective: 1929 - 1983, 7. ERIC (Eğitim Bilimleri), 8. European Views of the Americas: 1493-1750, 9. GreenFILE (Çevre), 10. Library, Information Science & Technology Abstracts, 11. MEDLINE (Tıp), 12. Newswires, 13. ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları (UVT), 14. Teacher Reference Center Söz konusu veri tabanları yaklaşık 9182 akademik dergi içerir.

 

ELSEVIER ScienceDirect

Çok disiplinli bir veri tabanı olup, 2069 elektronik dergiye tam metin erişim hakkı bulunmaktadır.

 

Emerald Insight

Emerald Premier koleksiyonunda muhasebe, finans, ekonomi, işletme, yönetim, strateji, eğitim, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, sağlık ve sosyal bakım,  bilgi yönetimi, pazarlama, operasyonlar, lojistik ve kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, turizm, mühendislik, kütüphanecilik konularında toplam 306 dergi bulunmaktadır. 

 

HİPERKİTAP

Hiperkitap; Türkiye'nin ilk Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap'ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 12.000'den fazla e-kitabı bulunmaktadır. 
Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap'ta yer almaktadır.

 


 

 IEEE ( Institute of Electrical and Electronics Engineers)

Elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojisi, bilgisayar, biomedikal mühendisligi, fizik vb. konularda tam metin erişim vermektedir. Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institution of Engineering and Technology (IET) [Eski Adı: Institute for Electrical Engineers-IEE] tarafından 1988'den günümüze yayınlanmış bütün süreli yayınlarına [yaklaşık 413 dergi (journal, transaction, magazine, letter)], 1988'den günümüze kadar gerçekleştirilmiş bütün konferans bildirilerıne (yaklaşık 880.000), bütün güncel IEEE Standartlarına (yaklaşık 1.800) ve1913-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makaleler içerir.


 iThenticate

Akademik çalışmalardaki (öğrenci ödevleri hariç) intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate programı, lisans anlaşması gereğince öğrenci ödevleri ve tezler için kullanılmamalıdır. ULAKBİM tarafından yalnızca öğretim üyelerinin hizmetine sunulmuştur. iThenticate'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.

 

JoVE Biology

Makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakemli video veri tabanı JoVE nin Biology paketinde 1790 video makale bulunmaktadır.

 

 JoVE Neuroscience

Video tabanlı ilk hakemli bilim dergisi olan The Journal of Visualized Experiments (JoVE) veri tabanı içerisinde biyoloji, tıp, nöroloji, muhendislik, immünoloji, kimya gibi temel alanlarda 6000'in üzerinde video bulunmaktadır. Tüm makaleleri PubMed/MEDLINE, SciFinder, Scopus tarafından indekslenmekte olan JoVE dünyanın tek Etki Faktörü (Impact Factor) olan video makale veri tabanıdır.

 

Mendeley

Referans yönetim sistemidir. 5GB kişisel depolama alanı, Sınırsız kapalı grup kurma özelliği, gruplarda 25 kişiye kadar üyelik yapılabilmektedir.    

 

OVID-LWW

Tıp ve eczacılık konularında 281 dergi içeren bir veri tabanıdır.

 


 SCOPUS

 

 • Ozetler, oldukça geniş kaliteli web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 49 milyon kayıt
 • 5,000 ayri yayincidan saglanan 20.500’un uzerinde hakemli dergi ve bilimsel yayin
 • 5.3 milyon konferans bildirisi
 • 340 kitap serisi
 • Medline’in 0’unu kapsamaktadir.
 • ScienceDirect,Reaxys, Engineering Village, Embase, Quosa ve diger tum Elsevier kaynaklariyla uyumlu ve entegre bir sekilde calismaktadir.

 SPRINGERLINK

 • Springer Link veritabanı, Springer Yayınevine ait yaklaşık 432 adet süreli yayına ayrıca kitap serilerinden de “lecture notes in mathematics”e tam metin erişim olanağı sağlamaktadır.Bu veritabanı; Kimya, Fizik, Astronomi, Mühendislik, Çevre Bilimleri, Matematik, Bilgisayar, Yer Bilimleri, Tıp, Ekonomi, Hukuk gibi konuları kapsamaktadır.
 • 2,034 Elektronik Dergi
 • 25,468 Kitap
 • 935 Kitap Serisi
 • 119 Referans Kaynağı
 • Çevrimiçi arşiv koleksiyonu
 • 15.902 protokol
 • 2 milyondan fazla makalenin geriye doğru dijitalleştirilmiş arşivi 

 


 Taylor & Francis

Çok disiplinli tam metin bir veri tabanıdır ve yaklaşık 983 dergi içerir.

 

Turnitin 

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, tezlerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırılmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır.

Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Turnitin'in veri havuzunda akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, 570 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 58 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.


Web of Science

Konu ve atıf taraması yapılabilen bu platformda, SCI-SSCI-AHCI- SPCI-SSPCI veri tabanları taranmaktadır.

Giriş Bilgileri için kütüphaneye başvurunuz. Dosyayı indirmek için tıklayınız.

Alexander Street 

Alexander Street video veri tabanı 17 Eylül 2017 tarihine kadar,

1.500 tedarikçi ve 600 den fazla yayıncı, 62.000 üzerinde videonun 17.000 videosu sadece bu veri tabanından erişilmekte olup, üyeleri arasında Academy®, Emmy® ve Peabody® kazananların da bulunduğu, binlerce ödüllü film yer almaktadır.

Indieflix

Indieflix video veri tabanı 14 Eylül 2017 tarihine kadar,Ödüllü filmler, bağımsız filmler, kısa filmler ve belgesellerin de dahil olduğu 8000’den fazla filmle kullanıcılarının sinema dünyasını yakından takip etmesine olanak tanır.

NOT: Kullanıcılar bir defaya mahsus kampus içerisinden erişim linkinde yer alan Create New Account butonuna tıklayarak kendilerine ait bir hesap oluşturması gerekmektedir.

Films on Demand

Films on Demand video veri tabanı 12 Eylül 2017 tarihine kadar,

Birçok konu başlığında 10000'den fazla video içermektedir.

IET.tv

Institution of Engineering and Technology (IET) yayınevine ait IET.tv veri tabanı 14 Eylül 2017 tarihine kadar üniversitemiz erişimine açılmıştır.

ACS (American Chemical Society) Publications
Bu online veritabanı; American Chemical Society yayınlarına ait 1879 yılından günümüze kadar olan kimya alanı ndaki 120 yıllık dergi arşivine tam metin erişim imkanı sağlar.


Ankara Üniversitesi Dergi Veritabanı
Ankara Üniversitesi tarafından yayınlanan 42 adet bilimsel dergiye erişim olanağı sunulmaktadır.


ArXiv E-print Archive


Başbakanlık Mevzuat Bilgi Sistemi


BioMed Central 

Biyoloji ve Tıp alanındaki elektronik dergi yayıncısıdır. Bütün dergilerdeki bilimsel makaleler serbest erişimlidir. Bu makalelere devamlı olarak ücret ödemeksizin online erişilebilir. Bazı eleştirel yazılar veya raporlar için ise üyelik gerekmektedir.


BioOnline İnternational

Bioline International's goal of reducing the South to North knowledge gap is crucial to a global understanding of health (tropical medicine, infectious diseases, epidemiology, emerging new diseases), biodiversity, the environment, conservation and international development.


Cancer.gov (The National Cancer Institute)

ABD federal hükümetinin kanser araştırmaları için en önemli kuruluşu olan National Cancer Institute tarafından desteklenen ve yönetilen site, kanser hakkında doğru, güncel bilgi ve linklere erişim sağlar.


COGPRİNTS

CogPrints, an electronic archive for     self-archive papers 
in any area of    Psychology,    neuroscience, and   
Linguistics, and many areas of    Computer Science.


DOAB : Directory Open Access Books


Directory of Open Access Journals - DOAJ

( Bilimsel dergilere ücretsiz erişim sağlayan bu servis ile 5598 dergiye tam metin olarak erişebilirsiniz. )


EconTurk-Article Database


E-PRINT Network


EARGED Veritabanı 

Millî Eğitim Bakanlığının Ar-Ge birimi olan Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi (EARGED) Başkanlığı, Türkiye'de yapılan eğitimle ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek bir veri tabanı oluşturmak ve bu veri tabanı ile yurt içi ve yurt dışında bilgiyi üretenler ile kullananlar arasında köprüyü kurmak amacıyla, Türkiye Eğitim Araştırmaları Veri Tabanı adlı bir çalışma başlatmıştır.


EThOS (British Library Electronic Theses Online Service)


FARABİ Digital Library (IRCICA)


HighWire: Free Online Full-text Articles

JSTOR ( insan bilimleri, sanat, ekonomi, siyaset, matematik vb. bilim dallarında, ABD'de 1923, diğer ülkelerde ise 1870 öncesinde yayınlanmış olan 200 dergiden yaklaşık 500,000 makaleyi 6 Eylül 2011 den itibaren ücretsiz olarak dünyaya açmış bulunmaktadır.)


Massachusetts Institute of Technology


Medline PLUS Veritabanı 

Ülkemizde 300 civarında bilimsel dergi çıkarılmaktadır. Şimdiye kadar ulusal dergilerde yer alan makalelere toplu olarak ulaşmayı sağlamak amacıyla bazı veritabanı çalışmaları yapılmıştır.


Medline-PubMed-NLM 

National Library of Medicine tarafından hazırlanan bibliyografik bir veritabanıdır. Bu veri tabanı tıp ve sağlık bilimleri, veterinerlik konusunu içerir. Index Medicus, Index to Dental Literature ve International Nursing Index'i kapsamaktadır. Bazı tam metin makalelere bağlantı verir. Ayrıca MEDLINE / PubMed'e NLM Gateway'den de erişim vardır.


Pew Internet Research


Project Gutenberg  

Project Gutenberg veritabanı 30.000'den fazla elektronik kitaba tam metin ücretsiz erişim olanağı sunmaktadır.


PubMed


Pubmed Central


Science.gov


Social Sciences Open Access Repository  

Sosyal bilimler konusunda 13421 adet tam metin dokümana erişim olanağı sunulmaktadır.


SOCİOLOGİCAL RESEARCH  ONLİNE

Sociological Research Online peer reviewed articles, 
focusing on theoretical, empirical and methodological 
discussions which engage with current political, cultural 
and intellectual topics and debates


Unesco Documents and Publications


World Digital Library


Turkish Medline

Türkiye’ de yayınlanan tıp makalelerini tarayan bibliyografik bir veritabanıdır.


Tubitak Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı


TürkMedline: Ulusal Biomedikal Süreli Yayınlar Veritabanı 

Sağlık alanında Türkiye'de yayınlanan dergileri içeren bir veritabanıdır.


ULAKBİM Turkce Veritabanlari

Bu veritabanı; tıp, veteriner, biyoloji bilimleri, tarım, mühendislik ve sosyal bilimler konularındaki Türkçe dergilerin bibliyografik kayıtlarına erişim sağlar. Ayrıca; TÜBİTAK Destekli Projeler Veritabanını da içerir.


Türk Tıp Veri Tabanı [1996 - ]
Sosyal Bilimler Veri Tabanı [2002 - ] 
Tarım, Veteriner ve Biyoloji Bilimleri Veri Tabanı [1992 -] 
Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanı [1992 - ] 
TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı [1965 - ]


Unesco Documents and Publications 


YÖK Tez Merkezi


E-KİTAPLAR

Project Gutenberg Electronic Public Library 

Gutenberg Elektronik Halk Kütüphanesi Projesi, başta klasik kitaplar olmak üzere, metinlerin elektronik versiyonlarını üretmektedir. Proje, Web ‘de ücretsiz 10.000 tam-metin kitap sunmayı hedeflemektedir. Her yıl 1000 kitap eklenmektedir.


The Adam Health Illustrated Encyclopedia – NLM 

Hastalıklar, testler, semptomlar, yaralanmalar ve cerrahi hakkında bilgi içeren bir elektronik ansiklopedidir.

KÜTÜPHANE ERİŞİM İÇİN WEB TARAYICI PROXY AYARLARI

ÖĞRENCİ ERİŞİM

AKADEMİK ERİŞİM